Няколко думи от Проф. Любомир Стойков за предстоящата сватба. Какво трябва да знаем за протокола на подобен тип събития, както и още подробности около сватбената рокля на Меган и 600-те поканени на събитието, което ще се проведе утре в замъка Уиндзор.
Професоре, вълнувате ли се от предстоящата сватба на 19 май?
Да, вълнувам се, тъй като имам много основателен личен повод: на същата дата беше и сватбата със съпругата ми, тъй че това съвпадение би трябвало да е добър знак за Хари и Меган, имайки предвид успешния ми и щастлив брак (приемете го и като добронамерено намигване към бъдещата кралска двойка)….
Има ли някакъв определен протокол за кралските сватби?
За къде без протокол при такива изключително значими, отговорни и масово въздействащи събития? Логично и закономерно е през вековете да се уточнят и заковат правилата, редът, предписанията, ритуалите и церемониите на кралските сватби. Те, разбира се, не са неизменни, а се променят и – макар и бавно, се либерализират във времето. Протоколът представлява категорично указание за поведение, стил, общуване и облекло, чието спазване допринася за стойностното реализиране на събитието, както и за симетризирането, синхронизирането и координирането на неговите отделни компоненти. Той е и театър, и драматургия, и режисура, но също така – и наука, и рационална практика за държане по време на особено важни моменти и сюблимни ситуации. За сватбата на принц Уилям и Кейт Мидълтън, например, всички гости предварително получиха инструкцията за етикет и протокол по време на кралската церемония в обем от 22 страници.
В нея изрично бе записано, че всеки гост трябва да бъде на определеното в поканата му място, че не може да заговаря кралицата ако тя не го е заговорила първа, че не бива да й се подава ръка, ако тя не подаде първа ръката си, че са недопустими фотографиите с лични телефони и постовете в социалните мрежи, че са забранени жестовете с ръце, а самите ръце не трябва да бъдат в джобовете и още много други указания, ограничения и забрани. Регламентиран е в най-малки подробности и поклонът, който дамите трябва да правят пред кралицата, както и задължителното обръщение към нея с думите „Ваше величество“. Консервативност, умереност, сдържаност, баланс, такт и респект са в основата на изискванията към облеклото на присъстващите.
Например жените не трябва да са облечени в цветове, които могат да се окажат колористична конкуренция за булката, т.е. освен нея, друга дама няма право да се облича в бяло, кремаво или екрю. Предизвикателното облекло също е табу. Ако пък сред мъжете гости има военни, то те задължително трябва да бъдат облечени в официалните си униформи (това важи особено за следобедните и вечерните часове, когато настъпва времето на фраковете и униформите). Цивилните следва да си свалят шапките, когато са на закрито.В пространствен аспект локацията също е категорична – дясната част на църквата/параклиса е за кралското семейство, а лявата – за роднините и близките на младоженката.
Толкова предположения имаше за сватбената рокля, какво е вашето?
Изборът на булчинската рокля от страна на Меган ще е недвусмислен знак за посоката на нейното бъдещо съществуване като принцеса. Този избор ще покаже както нейния вкус, стил и естетически манталитет, така и нагласата й, и отношението й към монархическите ценности и традиции. И тя, и Хари са реформаторски настроени, свободомислещи и дръзки, така че е логично да сме свидетели на по-смело решение. Логично е силуетът, обемът, кройката и детайлите на нейната сватбена рокля да се доближават много повече до булчинския тоалет на Кейт Мидълтън, отколкото до сватбеното облекло на Даяна. Но пък са и напълно възможни категорични промени, като още по-голямо опростяване на формата, по-изчистена линия и съвсем модерна изисканост. Не бива съвсем да се изключва, обаче, и изненадващо консервативно модно решение (макар че това е малко вероятно) в духа на английската максима „Консервативен, т.е. компетентен“! Има значение, разбира се, и изборът на дизайнер на сватбената рокля. В самото навечерие на сватбата мисля, че той ще бъде или американски, или британски (въпреки, че не е за пренебрегваневариантът с модни творци от други националности, както и съвсем неизвестни). Този избор ще бъде продиктуван от посланието, което Меган (а това означава и Хари) възнамерява да изпрати към обществото и света.
Това означава ли, че булчинският тоалет на Меган въобще няма да кореспондира със сватбеното облекло на Даяна и каква бе връзката между булчинските рокли на покойната принцеса и Кейт Мидълтън?
Независимо от обстоятелството, че дълги години бъдещата съпруга на принц Хари е заклета поклоничка на лейди Даяна и нейния стил, аз изключвам булчинският тоалет на Меган да напомня, копира или перифразира сватбения стил на Даяна. Или почти изключвам…По-скоро може да има някакъв намек, детайл и лека препратка към сватбеното облекло на Даяна. Да си припомним булчинското облекло на покойната принцеса – пищна, разточителна, романтична и толкова обемна рокля, коятомного трудно се събра в кралската каляска. Шлейфът, изработен от старинна дантела, бе дълъг 7 метра и половина, а в украсата бяха включени 10 000 седефени пайети. Що се отнася до сватбената рокля на Кейт Мидълтън, тя също не беше прекалено повлияна от сватбената дреха на Даяна. Сякаш по-големи заемки имаше от младоженското облекло на принцесата на Монако – Грейс Кели.
Булчинската рокля на сегашната принцеса Катрин бе изработена от дантела, на която бяха избродирани роза, магарешки бодил, нарцис и детелина. Те символизираха съответно Англия, Шотландия, Уелс и Северна Ирландия – своеобразен респект към четирите историко-географски области на Обединеното кралство. Изработката на дантелата бе вдъхновена от традиционната ирландска технология от 20-те години на 19 век. Шлейфът бе сравнително къс – с дължина 2.70 метра.Воалът на Кейт бе създаден от нежен, копринен тюл в цвят слонова кост и бе обточен с ръчно бродирани цветя. Общото между булчинските тоалети на принцесите бе това, че и двата бяха сътворени от британски дизайнери – на Даяна – от Дейвид и Елизабет Емануел (възпитаници на Кралския колеж за изкуства) и на Кейт – от Сара Бъртън за „Аликзандър Маккуин.
Никога не съм се задълбочавала в протокола с шапките, може ли да го обясните?
Не само в британската култура шапката е важно и незаменимо модно допълнение. Тя е завършващ естетическата конфигурация аксесоар, който оптически е много атрактивен, а и играе ролята на своеобразна рамка, която кара да изпъкне още повече най-въздействащата зона на човешкото тяло – лицето. Познавачите казват: за да изиграе своята роля, шапката трябва да е добре ушита, да е издръжлива и да буди възхищение. Лорд Бийвърбрук твърди, че британците не биха гласували за мъж, който не носи шапка, а прочутият актьор и певец Франк Синатра съветва: „Винаги накланяйте шапката си на една страна – този ъгъл създава отношение!“. Векове наред в британския маниер на обличане на дамите носенето на шапки е било задължително.
До преди 60-70 години не е било прието публично те да показват косите си открити. Днес на официални и церемониални събития на Острова дамската шапка е неизменна част от дрескода. Колкото по-екстравагантна е формата на шапката, толкова повече расте шансът персоната с нея да бъде високо оценена или пък критикувана и осмяна, тъй като всяко нещо си има и граници. Особено е интересна и популярна т.нар. disk hat (плоска шапка), на която често залагат представители на кралското семейство. Странната, причудливата и в значителна степен ексцентрична, но заедно с това – привлекателна, шапка често носи наименованието фасинатор (от fascinate – очаровам) и е главно аксесоар, който не покрива изцяло главата, а по-скоро се закрепва за нея и има предимно декоративни и символни функции. Голяма заслуга за популяризиранегона шапките и за издигането на нивото на това изкуство и занаят в съвременната британска култура имат двама от най-прочутите в света дизайнери на шапки – гениалните Стивън Джоунс (работещ за такива творци и брандове като Джон Галиано и „Кристиан Диор“) и неговият ученик Филип Трейси (любимият шапкар на покойния вече Аликзандър Маккуин).
Една от водещите дизайнерки на шапки в Обединеното кралство – Вивиън Шериф (тя е сред предпочитаните шапкарки от Кейт Мидълтън), смята, че на сватбата на Хари и Меган ще има разнообразие от тези аксесоари – ще се носят както наклонени и широкополи, така и шапки тип „барета“. Според нея, перата, камъните „Сваровски“ и многото цветове ще бъдат доминиращи в предстоящата кралска сватба. Любопитна статистика изнася списание „Тайм“, според което кралица Елизабет ІІ през целия си период на управление е носила над 5000 шапки – различни, атрактивни и най-често в бонбонени тонове. Именно чрез тях британският монарх е изпращал и продължава да изпраща своите кодирани послания към медиите и публиката, обществото и поданиците.
Последно, как бихте изкоментирали, че няма да бъдат поканени политически фигури на сватбата?
Предполагам, че все някак Хари и Меган ще преживеят този факт! Особено ако той е желан от тях…Важна причина поради която ще отсъстват политически лидери като британският премиер Тереза Мей, лейбъристкият лидер Джереми Корбин, бившият американски президент Барак Обама и дори настоящият президент на САЩ Доналд Тръмп е че принц Хари не е сред първите наследници на британската корона, каквито са например принц Чарлз, принц Уилям и трите му деца – Джордж, Шарлот и Луи (Хари е на последното шесто място в този ред).
Друг официален мотив, който е посочен от двореца Кенсингтън е малкото пространство в параклиса „Сейнт Джордж“ в Уиндзор. Но неофициална причина може да бъде и нежеланието на Хари и Меган да намесват политиката и политическите фигури в най-съкровения си ден. Още повече, че тяхната концепция предполага голяма част от гостите им да са обикновени, неизвестни люде, в т.ч. хора с увреждания, приятели на Хари от армията, пострадали при бойни действия, ученици, деца, заразени с ХИВ, работници от благотворителни организации и др. Вярно е, че се очакват и знаменитости като Виктория Бекъм, Серина Уилямс, Приянка Чопра и самият Елтън Джон, който ще пее в чест на младоженците, но по-важното е, че за пръв път толкова много хора от народа ще присъстват на кралска сватба.