Оценката "Бележник 2025" се дава на институциите за поредна година от Национална мрежа за децата
За поредна година Национална мрежа за децата (НМД) представи пред политици и медии своя годишен доклад "Бележник - Какъв е средния успех на държавата в грижата за децата?". Мониторинговият доклад съдържа изводи, данни и общата оценка, която обществото дава на държавните институции в грижата им за децата.

Това е четиринадесетото издание на мониторинговия доклад на НМД, който оценява напредъка на държавата в грижата за децата в девет области, като Благосъстояние, Правосъдие, Ранно детско развитие, Образование, Здравеопазване, Спорт, култура и свободно време.
Представянето на "Бележник 2025" се състоя под купола на Ларгото в София.
Както вече писахме, тази година рекорден брой от над 7700 респондента се включиха в оценката на държавните политики.
Тази година на представянето на данните от "Бележник 2025" присъстваха представители на властта, като заместник министри, служители от ведомства и политици работещи в сферата на защитата правата на децата в България.

Темите на фокус, които бяха представени днес са Образование, Закрила на детето от всички форми на насилие и Детско здраве.
Изпълнителния директор на Национална мрежа за децата Георги Богданов откри събитието и отбеляза, че "през цялата 2024 година държавата често избираше сензационното пред същественото.
Докато 50-ото НС изменяше ЗПУО, за да реши несъществуващия проблем с пропагандата на "нетрадиционна сексуална ориентация" в българската класна стая, останаха нерешени тежките проблеми на системата на образование като липсата на стандарт за управление на качеството; твърде ранното профилиране; огромните регионални различия и вторичната сегрегация на училищни общности; това, че поне 1/3 от децата с увреждания в България не посещават училище.
Докато граждански активисти от Обществения съвет за Националната детска болница бяха привиквани за обяснения в ДАНС по жалби, подадени от търговско дружество - реформата в детското и майчиното здравеопазване отново не се състоя."
Тази година общата оценка, която държавата получава за грижата си за децата и семействата в "Бележник 2025" е "Добър 3,53".
За 2024 година държавата е понижила успеха си и отново започва да се връща към средното си представяне както през повечето от последните 14 издания на мониторинговия доклад на НМД.

Прави впечатление, че за общо деветте области в доклада оценките за 5 от тях са се понижили ("Участие на децата", "Правосъдие за деца", Ранно детско развитие", "Детско здраве" и "Спорт, култура и свободно време"), единствено за "Благосъстояние на децата", "Семейна реда и алтернативни грижи", "Закрила на детето от всички форми на насилие" и "Образование" регистрират слабо повишаване в резултата.
Оценката беше оповестена пред политици, висши държавни служители и медии под купола на Ларгото в София и в присъствието на деца от Младежка мрежа "Мегафон", които оправиха изказвания и задаваха въпроси директно към политиците.
Акценти пред Комисията бяха изнесени за три от общо деветте области на доклада: Детско здраве (среден 3.14), Образование (добър 3,87) и Закрила на детето от всички форми на насилие (добър 3,64).
Оценката в "Бележник" за втора поредна година е над "среден" (3.53), с което отчитаме и немалкото положителни тенденции и практики в страната, свързани с подкрепата към семействата, коментират от НМД.
За 2024 година оценката на държавата беше сходна и дори малко по-висока: 3.59.
Сред положителните промени се отчитат:
- приетите промени в Закона за гражданската регистрация, които гарантират получаване на лични документи от над 120 000 български граждани над 14 г.;
- приемането на Националната здравна стратегия до 2030 г.;
- приемането на 15-те дни отсъствие с бележка от родител;
- изпълняването на ключови операции за социална, образо вателна и здравна подкрепа към уязвими семейства по плана за Европейската гаранция за детето.
Всичко това е подробно представено и оценено в настоящия доклад.
Повече информация по темата можете да намерите в сайта на Национална мрежа за децата.
Целият доклад може да прочетете ТУК.