В края на април по книжарниците у нас излезе новият роман на Салман Рушди "Градът на победата". Тринадесетият роман на един от най-омагьосващите разказвачи на нашето време е епична история с послание за всички читатели: човешката сила е мимолетна, но човешките истории траят вечно.
Издържан в стилистиката на древноиндийски епос, "Градът на победата" в превод на Надежда Розова е внушителен роман за трансцендентна любов, увлекателни приключения през границите на времето и отколешни етични дилеми.
Едно сражение между две забравени княжества през ХIV в. в Южна Индия става повод за среща между богиня и дете. Така невръстната Пампа Кампана става проводник на божествената воля.
А какви може да са последствията от такава среща? Разбира се, божествени и чудесни - за една нощ от вълшебни семена покълва великолепния Биснага, "град на победата".

Градът е замислен като център на равноправието на жените в един патриархален свят. Всъщност в своя разцвет, когато жените процъфтяват, всички в града процъфтяват: мъже и жени, местни и чужденци, мюсюлмани, будисти и джайни, гейове, хетеросексуални и бисексуални.
Пампа се надява, че градът ще бъде по-справедлив, особено в отношението към жените. Всяка вечер тя магически шепне на всеки от гражданите, като им разказва историята на миналото им, за да им помогне да определят бъдещето си.
Минават години, сменят се владетели, редуват се победи и поражения, а Биснага се изплъзва от благородната власт на Пампа Кампана и поема по опасен и гибелен път, а самата тя и трите ѝ дъщери са принудени да бягат и да се крият...
Кой е Салман Рушди?
Салман Рушди е британски писател от индийски произход, роден е през 1947 г. в Бомбай. Смятан е за един от най-влиятелните съвременни писатели в света.
Печели световна известност с алегоричния шедьовър "Родените в полунощ" (1981), за който получава няколко отличия, в т.ч. престижната награда "Букър". Книгата два пъти печели и т.нар. "Букър на всички Букъри", през 1993 г. и 2008 г., по случай 25-ата и 40-ата годишнина на наградата, а през 2012 г. е адаптирана за голям екран като колаборация между Канада, Великобритания, САЩ и Индия под режисурата на Дийпа Мехта.
През 1988 г. романът "Сатанински строфи" на Рушди предизвиква бурни реакции в ислямския свят, книгата е забранена в много страни, а през 1989 г. иранският аятолах Хомейни издава "фетва" - религиозен указ който осъжда на смърт писателя и неговия издател за богохулство и обида на личността на пророка.
Аятолахът призовава "мюсюлманите, които не могат да убият Рушди, да го посочат на онези, които могат".
От десетилетия Рушди е обект на заплахи и опити за убийство. През август 2022 г. срещу писателя е извършено покушение - той е намушкан с нож от Хади Матар, двоен гражданин на САЩ и Ливан, докато изнася публична лекция в щата Ню Йорк.
След тази брутална атака, която го оставя сляп с дясното око и с осакатена лява ръка, Рушди създава автобиографичното есе "Нож: Размисли след опит за убийство". За писателя тази мемоарна книга е начин "да се отговори на насилието с изкуство".
Стилът на Салман Рушди, смесващ исторически факти и реални събития с митология и фантазия, често се определя като магически реализъм, а темата за взаимните прониквания, противоречия и недоразумения при преплитането на света на Изтока и света на Запада минава като основна нишка през всичките му произведения.
Освен посочените по горе заглавия у нас с логото на издателство "Колибри" у нас са издадени книгите "Кишот", "Ярост", "Последният дъх на Мавъра", "Земята под нейните нозе", "Срам", "Харун и морето от приказки", "Две години, осем месеца и двайсет и осем нощи".