Тази история е за жилище край морето, което собственикът е искал да дава под наем, но и да ползва от време на време. Задачата на архитектурното студио IRchitect е била да намерят тази комбинация от ефективност на инвестицията и атрактивност, която да даде най-добри финансови резултати, без обаче това да повлияе на дизайна.
Заедно със собственика решават инвестицията да е по-голяма в дългосрочните неща – настилки, кухни, корпусни мебели, ламперии, осветление и по-малка в по-лесните за подмяна – мебелите, които ще се амортизират по време на наемите на апартамента.
Започват с пространствата – идеята е апартаментът да е максимално отворен към страхотната гледка към морето, затова обединяват дневното с нощното пространство и ги „насочват“навън. Обединените дневна и спалня са разделени визуално от кухненски блок, пазещ интимността на спящите, но и загатващ богатството на пространствата, които апартаментът притежава.
Прозорците, „завещани“ от архитектите на сградата са мислени „отвън – навътре“, така че фасадата да е по-атрактивна. В интериора обаче тези прозорци не са стояли никак хармонично. Затова от студиото решават да ги обобщят с дълга светла завеса по цялата фасада. Впоследствие обединяват и останалата част от жилището – така че двете „ленти“ да си общуват. Избират топъл дъбов фурнир за ламперията, кухнята и гардеробите и бял цвят за пода, текстила и детайлите.
Мнозина купуват апартамент с инвестиционна цел, но не съумяват да намерят точния баланс между атрактивност и размер на инвестицията.
Още от проектите на IRchitect може да намерите на техния сайт.