Женският тип „не съм от тях, как‘ Сийке!“

| от Лора Младенова |


Тя смята, че движението #metoo е прекалило. Убедена е, че жените понякога лъжат, когато споделят опита си с домашно насилие. И ще го каже публично, когато ѝ се струва, че друга жена лъже, но ще избере да замълчи, когато жената наистина е пострадала.

Тя вярва, че във всяка една ситуация разведеният татко е прецакан да плаща издръжка на собственото си дете, а бившата съпруга е задължителната виновница, че и като капак детето предпочита нея само защото го е манипулирала.

Вижте още:

Ако въпросният татко е изневерявал – бившата е виновна, че се е запуснала и че не е работила за тръпката във връзката, какво като е била бременна през това време…

Една от големите ѝ гордости в живота е, че в уикенда, когато излезе „Барби“, тя е отишла да гледа „Опенхаймер“ и намеква, че го е разбрала, което едва ли не е изненадващо като за жена, а и фенките на „Барби“ със сигурност не биха.

Обича да пуска снизходителни шеги за феминизма. И за леките жени. И за златотърсачките.

И за домакините, които „просто“ стоят вкъщи и си гледат децата. И за кариеристките. И за старите моми с техните котки.

Тя изобщо не е като тях и би приела репликата „забавна си като за жена“ като истински комплимент – все пак тя негласно знае, че жените действително сме някакъв слаб пол, просто конкретно тя не притежава слабостите му.

В социалните мрежи може да я забележите пламенно да защитава неразбрания и пожертван на правозащитния олтар успял бял мъж и да страда над тегобите му: все пак какво по-тежко от това да не ти се радват, когато подсвиркваш по улицата, да се бориш с бремето кой да плати сметката, или да си принуден преди секс да се поинтересуваш дали и другият човек го иска.

Тя вярва, че между мъжете и жените съществува състезание и избира страната на мъжете, защото според нея това е силната страна.

Едновременно, тя мисли, че по този начин печели и другото състезание – това, което си мисли, че съществува между жените за печелене на мъже.

Те не просто е братле, тя е братле с цици, и то братле с цици, което знае, че ако някой ти ги пипа, значи ти си виновна, защото си го търсиш.

Тя няма да създава на никого ядовете, които ще му създават другите обикновени жени. Изберете нея, момчета!

Терминът „pick me girl“ все още няма преводен аналог у нас.

Но той буквално означава точно това – жена, която вярва, че ще избереш нея за сметка на другите жени, след като и тя е избрала мъжете, отново за сметка на другите жени.

Терминът започва да набира популярност в социалните медии от последното десетилетие насам, особено в контекста на платформите като Twitter и TikTok.

Изразът описва жена, която активно търси валидиране и внимание от мъжете, като се съпоставя шумно или негласно с останалите момичета.

Тя може да се характеризира с поведение, което поставя мъжете на върха на приоритетите, изразявайки снизходителни мнения, които подчертават различията между нея и „типичните“ жени. Например, често се чува да казва или да намеква, че не е като другите, или да избира по-необичайни хобита, само за да привлече мъжкия интерес.

Концепцията за „pick me girl“ може да води началото си от културата в социалните медии, където подобно поведение лесно води до бързи лайкове, споделяния и изобщо генерален успех в привличането на внимание, но то излиза извън границите им и се прехвърля в реалния живот.

Подтекстът му е не само да задълбочава представата за постоянна конкуренция и състезание между жените, но и да печели въпросното състезание с нелоялни средства и методи.

„Pick me girl“ е жената, която опита да блесне в компания, особено в мъжка, като уж добродушно унижава своята присъстваща приятелка – с разказване на нейни срамни истории на всеослушание, с наричане с унизителни прякори уж на майтап, с внушаване на инсинуации за по-ниския интелект, за сексуалния промискуитет, за лекомислието или за домакинските неумения на въпросната приятелка.

Обикновено жените, които могат да бъдат определени като „pick me girls“, действат по този начин поради лична вътрешна несигурност и желание за одобрение.

И все пак, като краен резултат поведението им създава никому ненужно разцепление и може да бъде объркващо или нараняващо за другите.

Критиците на термина посочват, че стереотипите около него могат да бъдат ограничителни като всеки друг стереотип, да осъждат твърде бързо и да не вземат предвид индивидуалността на жените.

Действително е важно да подходим с разбиране и отвореност към различията, вместо да поставяме етикети, които могат да наранят, макар че е трудно да подходиш така спрямо някого насреща, който бърза да ти сложи етикет на свой ред.

Има смисъл обаче да се търсят корените на тази несигурност, която води до поведението, познато като „pick me“. Актуалността му води началото си от традиционните представи за женственост, за мъжа като център на женския свят и на ценностните системи, които ни налагат да се конкурираме помежду си.

А докато търсим и анализираме, аз бих опитала българския превод с нещо като „не съм от тях, как‘ Сийке!“.

Вижте още:


Повече информация Виж всички