Спасителната прегръдка за бебето, особено когато е преждевременно родено
Кенгуру-грижата се използва за първи път в Богота, Колумбия през 1978 година по идея на д-р Едгар Рей Санабрия, а причината е липса на оборудване, кувьози и леглова база.
И въпреки, че сега (почти навсякъде) има нужното оборудване, проучванията показват, че най-доброто и за недоносените, и за доносените бебета е те да са в непрекъснат контакт с майката.
Жизнените показатели и сърдечната честота на бебето се стабилизират по-бързо, подобрява се дишането, телесната температура се повишава. Като резултат кенгуру-грижата често води до намаляване на продължителността на болничния престой, намаляване на нуждата от скъпи здравни услуги, повишаване на родителското участие.
В деня, в който отбелязваме огромното значение на този подход към току-що родените, от столичната болница "Майчин дом" обявиха, че предстои обособяване на допълнителен сектор към Интензивно отделение - Сектор за кенгуру-грижа.
В момента в болницата се извършват ремонтни дейности за обновяване на сектора - обзавеждане на помещенията и осигуряване на необходимата апаратура, включително кувьози, монитори, апарати за подпомагане на дишането, кислород и консумативи.
Във всички дейности участват служителите на болницата под ръководството на доц. д-р Лилия Вакрилова, началник на Клиниката по неонатология и д-р Станислава Хитрова, началник на Интензивно отделение към клиниката.
Активно се включват и доброволци от фондация "Лазар Радков" и инициативата "Капачки за бъдеще", които подкрепят каузата с труд и ангажираност. Ремонтите и оборудването трябва да бъдат завършени до края на месец май, така че секторът да бъде открит и започне да функционира в началото на юни 2025 година.
От болницата предвиждат 10 стаи със санитарен възел, в които ще могат да се приемат до 20 майки при двойно настаняване. Стаите ще бъдат оборудвани с легла/ мебели за родителите и апаратура за бебето и в тях ще могат да се настаняват по 2 майки с 2 бебета в стая или майката и бащата с бебето в самостоятелна двойна стая.
Секторът ще разполага и със зала за реанимация за нестабилни бебета с възможност за респираторна терапия и продължителна кислородотерапия. Децата, при които се налага по-интензивно наблюдение или други манипулации, ще се настаняват в тази зала, а майката (бащата) ще могат да остават до бебето в режим кенгуру или до него толкова, колкото желаят, а в останалото време да бъдат в родителските стаи в сектора. Когато състоянието на бебето позволява, то ще може да бъде в стаята с майката/ родителите.
Интензивното отделение на Клиниката по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом" е най-голямото в страната, с модерна апаратура и иновативни практики. Средно годишно в него постъпват и се лекуват между 650 и 850 рискови новородени деца, голяма част от които са предтерминно родени, подчертава доц. д-р Лилия Вакрилова.

"Докато процентът на недоносени за страната е около 10%, то при нас недоносените бебета са около 17-20%, т.е. около 650-850 годишно, от тях такива с тегло под 1000 грама са около 60-70 на година. Не са рядкост и успешно лекувани и изписани бебета с тегло 500-700 грама. При тях лечението в Интензивно отделение продължава месеци и активното участие на родителите, особено след като премине критичният период, би имал позитивен ефект и за бебето и за семейството", обяснява тя.
"Целта е семействата да получат необходимите знания и практически умения. По този начин преходът от болничния към домашния престой ще стане плавно и неусетно, родителите постепенно ще преодолеят стреса, който често съпътства раждането на едно много недоносено и проблемно дете, ще придобият увереност, че спокойно могат да се справят и вкъщи", допълва доц. Вакрилова.