Често интелигентните хора несъзнателно успяват да принизят своите умения и знания и чрез набор от поведения и навици да заблудят околните, че съвсем не са толкова умни в действителност.
Макар интелигентността да се свързва с черти като вродено любопитство, високо самосъзнание, социална увереност, тя има включително и практическо измерение, което се проявява в общата ни способност да се ориентираме в живота и средата.
Интелектът може да се проявява в различни ситуации и аспекти в живота ни, но понякога навиците ни може да ни правят да изглеждаме много по-малко умни, отколкото сме.
Ето 11 начина на поведение, заради които умни иначе хора изглеждат много по-малко интелигентни:
Един от начините, по които хората започват да изглеждат по-малко интелигентни, отколкото са, е когато използват прекалено сложни думи в среда, която не го изисква. Така, вместо да предадат представа за компетентост и интелект, те срещат неразбиране.
Дори да не са чисти глупаци, когато размахват сложни думи, за да обяснят нещо простичко, околните започват да ги подозират, че не са нито умни, нито компетентни.
Почти винаги в ежеднението използването на опростен и ясен език е за предпочитане, отколкото подхвърлянето на фрази, изискващи допълнително обяснение – разбира се, стига да не става дума за академични или научни диалози, в които терминологията е от значение.
Проучване, публикувано в Applied Cognitive Psychology потвърждава това: използването на сложни и завъртяни думи, само за да изглеждате умни, обикновено постига обратния ефект – подтиква хората да вярват, че сте по-малко компетентни от тези хора, които говорят по опростен и ясен начин.
Колкото и да е странно, алкохолът се свързва подсъзнателно с по-ниски когнитивни способности. Съответно колкото и да е умен даден човек, самият факт, че държи в ръка алкохолна напитка, кара околните да поставят под съмнение знанията му. Това разкрива проучване, проведено през 2013 г. – дори просто държането на алкохолна напитка, без отпиването й, може да накара човек да изглежда по-малко интелигентен за околните, тъй като често подсъзнателно свързваме пиенето с намалени способности за мислене.
Проучването показва, че при фалшиво проведено интервю кандидатите, пиещи газирана напитка, били възприемани не само като по-приемливи за работа, но и като по-интелигентни. Така че, ако се срещате с нови хора или се опитвате да внушите усещане за професионализъм и интелект, не разчитайте да преборите предразсъдъците като си отворите една бира…
Дори интелигентните хора понякога не успяват да употребят дадена дума на място и правят т.нар „лексикални грешки“. Не става дума единствено за това да кажеш „натурален акт“ (особено забавно е, ако си брокер), вместо единственото правилно: „нотариален акт“. Има още много думи, с които може да се злоупотеби и една-единствена грешка може да ви накара да изглеждате не само глупав, но и необразован. Опитвайте се да използвате правилните думи в правилния контекст, независимо колко бързате и колко сте небрежни по отношение на речниковия си запас.
Според проучване от 2011 г., публикувано в Journal of Consumer Research, съзнателното подбиране на думите и фразите, които използвате в разговора, не само оказва влияние върху възприемането на интелигентността ви от другите, но и може да доведе до голяма промяна в собственото ви самочувствие и увереност.
Когато подбираме правилните фрази и вдъхваме увереност в намеренията зад думите си, даваме на другите хора възможност да изградят доверие в нас и нашия интелект.
Според проучване, публикувано в Personality and Social Psychology Bulletin, хората, които активно избягват зрителния контакт при разговор, се приемат като по-малко компетентни и уверени от онези, които не се притесняват да гледат в очите.
Разбира се, избягването на зрителния контакт може да няма нищо общо с интелекта, а да е по-скоро стратегия за справяне с чувството на притеснителност, несигурност или дискомфорт.
И все пак проучванията твърдят, че поддържането на зрителен контакт може да повиши нивата на допамин и окситоцин за всички участници в разговора и да спомогне за възприемането на другия като минимум равен по интелект.
Независимо, че според разпространени изследвания вероятно има връзка между по-високата интелигентност и псуването (човек, който разполага с богат репертоар от ругатни, често има и по-богат речник), нека все пак да кажем, че използването на нецензурни изрази в неподходяща среда със сигурност ще ви направи да изглеждате глупаво.
Например ако сте на работа или водите сериозен разговор, псувните или проклинанията със сигурност ще нарушат възможността другата страна да ви възприеме като компетентен и интелигентен човек.
Интересно проучване от 2014 година твърди, че хората, които ходят по-бързо се възприемат от околните като хора с по-развити когнитивни способности. Оказва се, че всеки човек, който има социалната осъзнатост да ходи с подходяща скорост, се приема за компетентен и интелигентен от околните.
Ако вървите твърде бавно в сравнение с хората около вас, това може да накара останилите да ви възприемат като по-малко умни, а и като социално неадекватни, защото задържате хората зад вас и предизвиквате дискомфорт наоколо.
Независимо че може да ви се струва, че мрачният Андрей Райчев е много интелигентен (или поне като такъв е представян най-редовно по телевизионните канали), всъщност постоянното мръщене по време на разговор, кара хората да изглеждат по-малко интелигентни. Според проучване на PLoS One от 2014 г. хората, които се усмихват често, се възприемат като по-интелигентни и заслужаващи доверие от онези, които не се усмихват.
Въпреки че погрешните социални норми и нагласите за съревнование често карат хората да вярват, че молбата за помощ е слабост в социални и професионални ситуации, проучване, публикувано в Management Science, показва, че по-скоро е вярно обратното – искането на помощ може да подобри възприятието на другите хора за вашата компетентност и интелигентност.
Искането на помощ, вслушването в нечий съвет или търсенето на други мнения не само ви кара да изглеждате по-интелигентни и уверени, но и често спомага за сближаването ви с околните.
Макар че много от социалните представи за интелигентност се коренят в противоречиви стереотипи, като например тона на гласа ви – важно е да осъзнаете как можете да използвате езика на тялото и тембъра си, за да изисквате уважението, което заслужавате.
Според проучване, особено в професионални ситуации или ситуации на силен стрес, говоренето със спокоен, а понякога и с по-нисък тон гарантира, че хората ви възприемат като по-компетентни и уверени.
Избягвайте клишетата и междуметията, говорете бавно и спокойно, без неудобни паузи – така ще изразите увереност и интелигентност. Това ще ви спечели уважение и ще помогне за вътрешната ви сила да се застъпвате за себе си, да поставяте граници и да имате авторитет над околните.
*Заглавната снимка е илюстративна
Вижте още: