Много ясно си спомням, че миналата зима и в началото на пролетта валя не дни наред, не седмици наред, а около два-три или дори четири месеца непрекъснато. При това почти не валя сняг, както подобава на зимите по тези ширини, а дъжд.
Това се случи след големите наводнения в началото на септември 2023-а, които пометоха Гърция, а в последствие Южна България. Хора загубиха животите си в Царево заради наводненията. След това – затишие. Последваха няколко ужасно сухи месеца. И започна да вали на нова сметка.
Но тези неща наистина се забравят и то толкова бързо!
Е, аз поне си спомням, че положението през зимата и пролетта на 2024-а се усещаше като прекалено дъждовно. Нямаше да си спомням, ако не бях решила в неистова нужда, че трябва да си купя гумени ботуши. Е, купих си: ето ги там в шкафа за обувки в коридора!
Детето има гумени ботуши и се бях уверила, че това е най-ценното, което трябва да имаме за следващите месеци и години, защото времето е перманентно дъждовно, а локвите са грамадни.
Така си мислех до май и може би дори до края на юни, а моето усещане се подсилваше от факта, че когато търсех ботуши в магазините и онлайн, практически всички красиви модели бяха свършили. Изкупени. Толкова много валеше и явно целокупно хората са преполагали, че ще бъде перманентно.
Накрая си поръчах гумени ботуши от един чешки сайт за ловни принадлежности. И се оказа, че перманентното не е перманентно…
Дъждовете отново спряха рязко и настъпи едно ужасно сухо и рекордно горещо лято и вече сме ноември, почти в края на напълно суха есен, а моите ботуши си стоят все така съвсем малко използвани.
Не ми казвайте, че всичко това е „нормално“.
Ходя с маратонки и леки кецове вече трети месец в очакване на зимата. И знаете ли – по-вероятно е тя да дойде с много и внезапен дъжд през декември, отколкото с някакъв дългоочакван сняг.
Но нищо не се знае.
Има само няколко сигурни неща, които е добре да имаме предвид, когато се подготвяме за новия свят с променен климат:
Нищо от годишните времена, които сме смятали за вечни по тези ширини и които са залегнали дълбоко във фолклора и традициите ни, няма да е същото. Сбогом хладна, леко дъждовна пролет, сбогом слънчево и зелено лято, сбогом дъждовна и студена есен! И сбогом, снежна, сурова и дълбока зима от приказките!
Това означава например: три месеца вали постоянно през пролетта, три месеца е сухо през лятото и есента, три месеца отново вали и половин зима и ранната пролет е сухо… Нещо такова.
Последствията от това небаласирано време са видими и в момента. Когато е сухо, ще е толкова екстремно сухо, че ще има постоянни кризи с водата, каквито наблюдаваме и в момента. Половин България ще бъде на воден режим поне по половин година. Ако лятото се падне сухо, земята ще се пука, ще има огромни пукнатини, в които може да влезе цял крак – с очите си ги видях още това лято. А когато вали – ще има наводнения, при това катастрофални.
Съвсем скоро ще установим, че сме се сдобили със средиземноморския климат на Гърция. Може дори да започнем да отглеждаме киви и лимони на откритите си балкони в София. Възможно е да се случи даже в рамките на десетилетие.
Вероятно не е нужно да припомняме, усетихме го и по себе си: 2024-а година е най-горещата година в света за последните 175 години или откакто се правят климатични записи.
Заради нестабилния климат, жестокостта на природните бедствия очевидно зачестява. Зачестили са и апокалиптичните събития като наводененията в Гърция през септември 2023, тези в Централна Европа през лятото или ужасът в Испания само отпреди седмица.
Належащо е да помислим за промени в бита си, които ще ни помогнат да се адаптираме веднъж към безпрецедентната жега и втори път – към все по-вероятните наводнения.
Един започва със закупуване на гумени ботуши като неизменна част от гардероба, друг пък си слага климатик по спешност в апартамента, заради нетърпимата жега през лятото. Адаптацията продължава с пълна скорост: от витрините през последните години изчезнаха градските обувки с топла подплата, които преди бяха толкова разпространени за продажба всяка есен. Това е първата есен, която си спомням досега, в която абсолютно всички ходят с леки кецове и маратонки в началото на ноември.
И все пак е доста трудно да правим предвиждания. Може да падне сериозен сняг още през декември, но и метеролозите предупреждават: каквото и природно събитие да се случи, то със все по-голяма вероятност ще бъде екстремно.
Което означава, че за всеобща изненада следващото масово бедствие би могло да се окаже от премръзване. Заради неочакваността на зимата, например.
Снимка: Валенсия, Испания, 30 октомври – коли, отнесени от ужасяващото наводнение, в което живота си загубиха над 200 души / David Ramos/Getty Images
Вижте още: