Домакинска работа. Децата не я харесват, освен ако не им се представи като игра. А родителите използват леките домакински задачи, за да получат допълнителна помощ в къщата, докато едновременно с това научават децата си на някои важни навици. Далеч назад сме оставили, надяваме се, времето, когато на детето в едно семейство, особено на момиченцето, се е гледало като на „мамина отмяна“. Това не значи, че домакинските задължения не могат да представляват съчетаване на полезното с приятното, стига да са правилно представени и съобразени с възрастта на детето.
Децата могат да започнат да поемат домакински задължения и дребни задачи още на две годинки. Има толкова много задачи, в които едно дете може да се включи, и то с желание и ентусиазъм. В зависимост от възрастта, тези задачи варират от събиране на играчките до обличане на пижамката само. Имайте предвид, че детето ви няма да знае как да свърши всички тези задачи веднага, така че ще бъдат необходими малко насоки. Да научите детето си да изпълнява леки задачи самостоятелно още в ранните си години ще помогне за цялостното му развитие в дългосрочен план, както и за самооценката му. Идеите за подходящи задачки варират спрямо възрастта.
2-3 годинки
3-4 годинки
4-5 годинки
5-6 годинки
Има много задължения, които едно дете може да има, което всъщност му дава възможност да научи нови умения и да се наслаждава на самостоятелността си. Домакинските задачки позволяват на детето да практикува изпълнителни функции, двигателни, сензорни и комуникационни умения. Кой да знае, че задълженията са толкова полезни?! Може би повече за децата, отколкото за родителите.
Вижте още:
Домашен любимец за детето: плюсове и минуси на различните животни