Статуята "Мелания" се появи на брега на река Сава до с. Розно в Словения през юли 2020 г., четири месеца преди самата Мелания Тръмп да напусне Белия дом.
Днес обаче от бронзовият аватар са останали само краката и двуметровият пън, на който са стояли, съобщиха световните информационни агенции.
Местната полиция е била информирана за изчезването на статуята във вторник, 13 май.
От там заявиха, че третират изчезването на "Мелания" като кражба и са започнали разследване.
Това не е първият път, когато опитът за почит към Мелания Тръмп се проваля в родния ѝ град Севница.
Първата версия на статуята беше представена през юли 2019 г.
Тя беше от дърво беше дело на местен майстор - Алес "Макси" Зупевц. Този вариант не издържа и година, преди неидентифициран извършител да реши да я запали за Четвърти юли.
Новата бронзова версия на статуята бе поставена в частен терен върху постамент от бетон и метални пръти. Тя е създадена от отливка на дървената версия.
При откриването ѝ американският художник Брад Дауни, който поръча създаването на дървения оригинал каза, че новата версия е проектирана да бъде "възможно най-солидна, от издръжлив материал, който не може да бъде безразсъдно унищожен".
Но, както се оказва, и тя може да бъде отрязана при глезените и отнесена.
"Усещането ми е, че това има нещо общо с преизбирането на Доналд Тръмп, но кой знае, нали?", каза Дауни пред AФП.
Междувременно в Севница местните власти имат смесени чувства - една част осъдиха "всякаква форма на намеса в частна или публична собственост".
Но, добавиха те, "образът на първата дама на САЩ не е нещо, с което някой може се гордее".