Какво можем да видим на тазгодишната НОЩ в Пловдив

| от |


Едно от най-интересните събития в есенния културен календар в страната е Нощта на музеите и галериите в Пловдив. Събитието отдавна е излязло извън пределите на музеитеи обхваща всички аспекти от изкуството и дори кулинарията.

В тазгодишната програмата на НОЩ/Пловдив, организаторите от „Отворени изкуства“ включват специална изложба, посветена на юбилея на Фондацията и курирана от културолога Владия Михайлова под мотото ТУК НАВСЯКЪДЕ. Тя ще бъде показана в бившия магазин Детмаг Снежанка на Главната улица, който е бил затворен повече от 15 години и ще отвори за първи път в НОЩта на 15 септември.

Проектите, инициативите, каузите и начина на работа на „Отворени изкуства” ще бъдат представени на зрителите под формата на инсталации, художествени произведения, видеоматериали, документи, интервюта с приятели, партньори и екипа.

„Това, което направи фондация „Отворени изкуства“ с цялата си дейност, беше насочено към връщането на достойнството на младия гражданин.“ Катрин Сариева, Фондация „Отворени изкуства“.

Част от изложбата са специално създадени творби на художниците Лъчезар Бояджиев, Светлана Мирчева, Димитър Шопов, пърформанс на Войн де Войн, карта-анимация на НОЩта през годините от Петко Танчев. Включени са още и произведения на Правдолюб Иванов, Кирил Кузманов и документация от проекта за „Създаване на Музей за съвременно изкуство в България” на Иван Мудов.

Изложбата е в рамките на общ кураторски проект ТУК НАВСЯКЪДЕ, който разглежда важни теми, като световния бизнес, глобалното затопляне, промяната на сетивния свят на човека и други. В юбилейната програма, продължаваща през трите дни на Нощ/Пловдив, на различни локации в града са включени художествени проекти с автори от Австрия, Америка, България, Испания, Финландия, Франция и други. Повечето от тях са създадени в Пловдив, представят се за първи път в НОЩта или са адаптирани специално за нея.

На различни места в града ще могат да се открият малките скулптури на уличния художник Исак Кордал. Закачени за лампи, улуци, фасади и други неочаквани места, те обръщат внимание върху подценената връзка на човека с природата чрез критичен поглед към страничните ефекти на нашата еволюция.

Посетителите ще могат да участват и в режисираните разходки из града, в които през екрана на мобилни телефони и с помощта на технологии за виртуална реалност ще придобият ново и различно сетивно усещане за заобикалящата ги среда. Проектът е разработен за Пловдив от френския автор Аделин Швайцер, заедно с Фред Сеше и Наоюки Танака. Артистите са част от европейската платформа за изкуство в публичното пространство IN SITU, част от която от 2016 е и фондация „Отворени изкуства”.

Откритата сцена за съвременно изкуство и култура на ул. „Отец Паисий” – FLUCA ще участва отново със собствена програма, курирана от Урсула Пробст. За втора поредна година в рамките на НОЩ/Пловдив ще се проведе и Creative Media Lab, който ще превърне отново Военния клуб на Площад Централен в пространство на среща между съвременното изкуство и технологиите. Мащабният аудио визуален пърформанс на живо – “SEED” на американската художничка и програмна дизайнерка Мери Франк.

Част от специалната програма са и: проекта „копЧЕТАТа” на Вероника Цекова на едноименното място за градски срещи – Копчетата в Пловдив, лекцията „Свещено изкуство и съвременност” на проф. Владимир Градев в Католическата катедрала; театралната инсталация I AM/Балаж на студиото за документален театър Vox Populi, свързана с проблемите за консумацията и изграждането на идентичност през практиките на потребление; пърформансите „No chemical reaction!” на четирима южно корейски хореографи и театър „Атом”, проектът за световен атлас на утопиите за ползване в епохата на пост-всичко – Proxima Utopia на финландските архитекти Мика Савела и Хенрик Друфва (Selim Projects)

Отворени изкуства” е една от най-устойчивите организации в сферата на съвременното изкуство в България. Чрез работата си тя спомага за изграждането на съвременен тип градска култура и представянето й извън страната. Проекти като „Алтернативна карта на Пловдив”, „Беседка за града”, фестивала „Улица Отец Паисий”, както и самата НОЩ/Пловдив преоткриват градската среда и развиват общността.

Дългогодишни проекти като „Въведение в съвременното изкуство”, както и откритата през 2016 г. отворена сцена FLUCA на ул. „Отец Паисий” развиват нови аудитории, популяризират съвременното изкуство и разширяват достъпа до култура. Под мотото „ТУК НАВСЯКЪДЕ” юбилейната изложба споделя със зрителите не само свършената през годините работа, но и мотивите, убежденията и ценностите, които стоят зад нея.

Програмата „Отворени изкуства” е реализирана в партньорство с посолствата на Австрия, Финландия, САЩ, с Френски Институт България, Институт Сервантес София, европейската платформа IN SITU, Seoul Foundation for Arts and Culture, Arts Promotion Centre Finland’s (Taike), както и с подкрепата на Министерство на културата, Община Пловдив и Национален Фонд Култура.
Съорганизатори на фестивала НОЩ/Пловдив са Фондация Америка за България и Община Пловдив. Фестивалът има удоволствието да работи в партньорство и с Обединена Българска Банка, VISA, Absolut, MentorMate, EVN, ОФ Пловдив 2019 и др.


Повече информация Виж всички