В капана на приятеля нарцисист

| от Mamamia |


Съвременната Tik-Tok и Youtube-ърска култура много обича да етикетира хора, поведения и състояния. Сред модерните клишета, срещани обилно в психологически видеа и статии, е поведението на нарцисиста.

Изобщо нарцистичният елемент, който е неизменна част от психопатичните и социопатничните състояния, в момента определено е на фокус. Толкова е модерно, че дори хора, диагностицирани със социопатия или психопатия, като например Тik-Тok звездата Каника Батра, водят собствени канали по темата.

„Всеки социопат или психопат има и нарцистично личностно разстройство. Докато нарцистичният тип изобщо не е задължително да е психопат или социопат“, казва известният американски клиничен психолог д-р Рамани Дурвасула, също известен експерт в онлайн пространството по темите, свързани с нарцисизъм, социопатия и психопатия.

И все пак, популярно или не, нарцистичното разстройство е факт. Погледнато от гледна точка на човека, който е попаднал в отношения с човек с нарцистични наклонности обаче, нещата съвсем не са толкова забавни.

Нарцистичното поведение, което е възможно, но не е задължително да е част от палитрата на психопатичното и социопатично поведение, само по себе си създава проблеми, особено на хората, влезли в личен контакт с такъв човек.

Вижте още:

Какво се случва, когато се опитвате да се харесате на всички

Нарцисист за приятел?

Колкото и да се хвърля светлина върху нарцистичните качества, това псхологическо състояние продължава да е неразбрано при междуличностните отншения.

Когато се запознаваме с някого, ние нямаме представа какъв е, и по-често подхождаме с отворено сърце. Затова е и възможно да имаме нарцистичен приятел, без да сме наясно, че той всъщност има подобно разстройство. Още по-сложно става и когато имаме предвид, че НЕ ВСЕКИ ТОКСИЧЕН ЧОВЕК е нарцисист.

Според вече споменатата д-р Рамани Дурвасула, която изследва и широко популяризира подобен вид разстройства, има 3 абсолютно сигурни знака, по които да се ориентираме, че приятелят ни е нарцисист:

Знак 1: Винаги изчезва, точно когато имате най-голяма нужда от него

Дори да сте нон-стоп заедно, в момента, в който усетите, че вие имате нужда от него или – не дай си Боже! – ви потрябва логистична, емоционална или просто приятелска помощ – той някак по магически начин ще изчезне. Този човек просто няма да е насреща, когато най-много ви трябва.

Хич не се чудете: това е много типично поведение за хората с нарцистична личност. Понеже се движат от идеята, че са много значими и грандиозни, на тях им липсва достатъчно емпатия, за да се разтревожат от вашия проблем, а и не виждат никакъв смисъл и пряка полза за себе си да ви помагат. Много по-важно им е да продължат със собствения си живот и с ужасно важните неща в него.

Знак 2: Приятелството ви може да прекъсне рязко

За нарцисиста всяка връзка е преходна, включително приятелството. Той очаквт да бъдете до него в удобното му време и хич не му е приятно, когато започнете да се съсредоточавате върху живота си. Затова и ако си намерите нова работа, гадже или пък родите дете, вашият токсичен нарцистичен приятел е много вероятно просто да изчезне от живота ви. Той няма да приеме, че нямате достатъчно (разбирай – всичкото!) време за него, за съобщенията му и за игричките му. Ще „скъса“ завинаги с вас, а най-добре – като ви остави изумени.

Знак 3: Опитвате се да го избягвате (и това ви изпълва с чувство за вина)

Звучи абсурдно, предвид грандиозната и незабравима личност, която представлява Негово Величество Нарцисита, но всъщност вие подсъзнателно, а донякъде и съвсем съзнателно, се стремите да избегнете контакта с него. Ако сте емпат – това дори ви изпълва с чувство за вина.

Може да го смятате за най-добър приятел и дори да му се възхищавате, но подсъзнателно усещате, че предпочитате да прекарвате дните си със семейството си или дори сами, с книга или филм, отколкото да се срещате с него и да хабите енергията си с неговите занимания. Това е знак, че този човек ви изпива емоционално и всъщност включва защитните ви механизми.

Според д-р Рамини, ако имате нарцисист за приятел, е най-добре възможно най-бързо да започнете да слагате граници. Бъдете реалисти за това какво може да очаквате от този човек и не се вързвайте на драмата, която винаги го съпътства.

Това е токсична връзка и както при всички останали токсични отношения, ако не успявате да слагате навременни граници, по-добре напуснете приятелството – най-добре бавно и постепенно. Или го оставете сам да си тръгне, като започнете да живеете собствения си живот. Но в никакъв случай не се отказвайте от своите планове, само за да задържате усещането си за приятелство с него.

По-лесно е да се каже, отколкото да се направи, нали?

Все пак е малко по-лесно, отколкото да излезете от романтична връзка с нарцисист.

Или да трябва да се справяте с нарцистичен родител цял живот…

Вижте още:

Два стила родителство създават дете нарцисист


Повече информация Виж всички