Новите диети са като старите. Само че нови.

| от Вучето |


Да ви кажа честно, не знам защо се заех да пиша по тази тема, понеже изобщо нямам опит с диетите. Била съм дебела, била съм и анорексичка. Яла съм по тава пилешки дробчета с масло на едно сядане, но също и по половин круша за цял ден. Но това са били мои си бърливи хрумвания – никога не съм се интересувала от конкретни диети и програми за отслабване. Обаче повечето хора, които имат, или си въобразяват, че имат, проблеми с килограмите, предпочитат да се придържат към вече изпитани в практиката методи. Добре де, ама те не са един и два. Нито даже са десет и петнайсет. Така че кой да избереш? Кой е най-подходящият за теб – този, който ще ти гарантира тялото на Гуинет Полтроу, за да можеш и ти като нея да позираш само по епидермис и златна боя навръх 50-ата си годишнина?

Ето как хората са отсласабвали през последните 50 години.

Закуска: 1 яйце и 1 чаша вино
Обяд: 2 яйца и 1 чаша вино
Вечеря: 150 г пържола и останалото от обяда вино.

Вярвате или не, обаче през 70-те тази е най-лесната и работеща диета. Най-вече във Франция, разбира се.

Друга популярна такава диета, каквато много жени приемат с отворени обятия е грейпфрутната диета – експортната глупост на Дания. Какво представлява? Грейпфрут за закуска, обяд и вечеря. Този чудодеен плод, твърдят „учените“, гори мазнините от дупето и бедрата като същинска бензинова горелка.

Единственото смислено нещо в областта на диетологията, което се появява през това десетилетие, е книгата на американския кариолог д-р Хърман Тарноуър, който препоръчва ниска на въглехидрати, средиземноморски тип диета, станала известна също като „Скарсдейлската диета“. Методът и книгата обаче ще придобият известност чак след като докторът е застрелян от съпруга на любовницата си.

Веруюто на диетолозите през 80-те се заключава в едно-единствено изречение: Колкото по-малко мазнини, толкова по-малко килограми.

Диетите са крайно рестриктивни, еднообразни до втръсване и бедни на основни хранителни вещества. През този период дамите залагат най-вече на зелевата супа. Диетата е кръстена на Доли Партън, но аз лично така и не разбрах дали защото обещава, че ако се придържаш към нея, ще се сдобиеш с кукленска талия като на певицата, или защото самата тя е лющила зелева чорба по три пъти на ден. Но тази е само една от многото други подобни дилетански, абсолютно безмозъчни диети, широко рекламирани в женските списания, които се продавали в будките на железопътните гари и бензиностанциите.

Между 85-а и 86-а Харви и Мерилин Даймънд се превръщат в новите пророци с книгата си „Fit for Life“. В нея те изказват революционното предположението, че свалянето на килограми не зависи толкова от това какви храни ядеш, а в каква комбинация. Съпрузите откриват нещо като топлата вода в диетологията, стигайки до съкрушителния извод, че пържола с картофки не си вървят.

Друг хит от това десетилетие е течната диета, промотирана от Опра Уинфри, която през 1988-а заявява, че е свалила 30 кила и вече може да се напъха в размер 10 на Calvin Klein дънки, благодарение на Optifast – диетична програма, при която всяко хранене се заменя с протеинов шейк. Две дестилетия по-късно водещата ще оповести, че е направила голяма грешка, подлагайки се на програмата на Opitfast, защото… ами защото тъпата програма не работи!

Вече сме в 90-те.

Хората стават все по-дебели и все по-нещастни. И се питат какво, да му се не види, се случва? Случва се това, че антибиотиците и другите вредни съставки, които масово се добавят в храната на добитъка, водят не само до по-бързото угояване на животните, но и на хората, които консумират месото им. Освен това в мача за световното затлъстяване влизат такива силни резервни играчи като изкуствените подсладители, ацесулфам К, аспартам и др., които, както става известно по-късно, водят до фатално пристрастяване към определени храни и напитки.

Неслучайно именно през това десетилетие се появяват най-популярните диети, които продължават да са такива и до днес. С какъв успех обаче е спорно.

През 94-а любителите на тлъстата мръвка приветстват с невиждан ентусиазъм идеята на д-р Аткинс за ударно включване на мазнини и протеини в дневното меню. За сметка на злите въглехидрати! Революционната му диета ще преживее своя ренесанс две десетилетия по-късно, когато Ким Кардашиян ще заяви, че „Аткинс“ ѝ е помогнал да си върне формата отпреди първото раждане.

Д-р Дийн Орниш е смятан за форлойфера на пистата на веганите. Въпреки че неговият метод „Яж повече, тежи по-малко“ има за цел да намали намали риска от възникването на сърдечносъдови инциденти при определени пациенти, диетата е първата, базираща се само на консумацията на растителни храни.

Зоната. Ах! Кой само не е влизал в нея.

И не е излизал с разбито сърце и десет кила отгоре, само защото не е успявал да спазва невъзможното съотношение от 30% протеини, 30% мазнини и 40% въглехидрати! А да, и да се държи не на една, а на поне пет ръце разстояние от всякакви вкусотии в пакетче, минали механична или химическа обработка.

А помните ли, когато всички полудяха по диетата според кръвната група? И тя е оттогава, от 90-те. По онова време хората разбираха коя кръвна група са само, ако се налагаше да им се прелива кръв в болницата. Когато обаче излезе диетата на провъзгласилия се за натуропат д-р Питър Д’Адамо, всички полудяха да проверяват какви са според кръвния си генотип: ловец, събирач, учен, номад… Имаше още, но вече не ги помня.

Първите десет години от новото хилядолетие се превърнаха в Дантевия ад за много млади жени от поколението Y.

И ако се чудите защо толкова милениалки и понастоящем страдат от хранителни разстройства, отговорът е един: Шибаният размер 0! Супермоделките от края на 90-те, които пренесоха модата на кокаиновишя шик и в следващото десетилетие, направиха така, че всяко тяло, което не подрънква с кокали, докато се движи, да бъде считано за дебело, ergo грозно.

За да отговори на търсенето на потенциалните анорексички, псевдонаучните, кратковременни диети-недоноски, станали известни през 70-те и 80-те под името „fad diеts“, тази с грейпфрутите и другите безумни рестрикции, се завръщат с пълна сила през това десетилетие. Но и този път не пропускат да счупят тъпометъра. Програмата за отслабване „Оптавия“ е на едно от първите места по популярност… докато не става обществено достояние фактът, че маркетинговата компания Medifast не се е заиграла с идеята единствено с цел да увеличи продажбите на определи продукти, които според техните „експерти“ помагат да се горят по-бързо калории. През 2012 г. компанията е глобена с 3.7 милиона долара за подвеждаща реклама.

Любимата ми „диета“ от това десетилетие е т.нар. The Cheater’s Diet, според която можеш да „мамиш“ и да ядеш всичко, каквото душата ти иска през уикенда, но през останалото време да спазваш някакъв хранителен режим. Разбира се, тази диета става особено любима на всички, които работят цяла седмица, в петък вечер се натряскват като животни, а в събота по обяд установяват, че имат само една замразена пица в хладилника.

В самото начало на следващото десетилетие американците полудяват по кокоса.

Провъзгласена от неизвестен гений за суперхрана, която ще ги подмлади, те започват да слагат кокосово масло буквално във всичко. Без обаче да обърщат внимание на факта, че използвано в големи количества маслото може да повлияе зле на здравето заради страшно високия процент наситени мазнини, които се съдържат в него.

Ако можехте да попитате случаен човек преди 2000-а година какво е глутен, най-вероятно щеше да повдигне рамене в незнание или да предположи, че е някаква изкуствена материя за чоропогащници. След като глутенът беше обявен за новия бял убиец наред със захарта, солта и кокаина, дори нехипстърите и хората с реална глутенова непоносимост, започнаха да нагъват безглутенови кексчета.

Дали обаче безглутевновата диета не е поредната „fad“ диета? В статията си „Тhe Nutrition Source“ учени от Харвардския универтситет твърдят, че засега няма солидни доказателства, че този тип диета е ефикасна за отслабване, нито пък че помага за подобряване на здравословното състояние.

След 2015-а хората полудяха по диети на изцяло растителна основа – може би защото се стреснаха от статистиките, според които месоядците със средна стойност от 28.8 BMI са на първо място в класацията на дебелаците. И изведнъж всички тръгнаха да стават вегани.

Без особен успех, както може да се преположи…

2018. Ако искате да сте красиви, здрави, слаби и модерни, хранете се кето. По примера на неандерталците. Кетогенната диета прилича и има вкус на „Аткинс“, но не е точно същата. Както ще ви уверят в много сайтове за здравословно хранене, „различни проучвания“ са показали, че този хранителен режим ускорява загубата на тегло и дори може да контролира определени здравословни състояния. Може да е „ура“ за епилептиците, но не и за здравите хора, които заради прекомерния прием на наситени мазнини рискуват да си навлекат доста неприятности като проблеми с черния дроб и бъбреците, запек, внезапна промяна на настроенията и объркано мислене. Иначе казано, не дразнете хора, които са на кето диета, понеже може да отнесете неочакван шамар. Нито пък им позволявайте да карат кола или да работят с тежки машини!

2023-а сме.

Всички новости в диетологията вече са в телефона ни под формата на апликейшъни, които обещават (за пореден път през последните 50 години!), че ще променят живота ни и ще ни превърнат в по-добри наши версии. И ако още не сте разбрали новината, от мен да знаете, че новото чудо е интервалното гладуване (известно още с латинската абревиатура IF). А чудото се състои в определена комбинация от числа: не е 7-11, 9-11, нито дори 69 или 666, а 16-8. Това значи, че 16 часа не ядете нищо, след което ви се отваря „прозорец“ от 8 часа, през които на практика може да се освините с каквото ви душа иска. Някои го наричат биохака на века. На практика ви превръща в нов човек, защото докато гладувате, клетките ви започват да се самоизяждат, пардон, да се авторемонтират и на практика не ви трябва външна намеса, за да изглеждате като Шер на 76!

Какво да кажа за финал на тази импровизирана 50-годишно пътуване назад във времето в историята на популярните диети? Нищо мъдро или „научно доказано“ не ми идва наум, освен един крайно неуместен цитат от баща ми, който обичаше да казва, че всички злини на тоя свят идват не от много ядене, а от малко пиене.

Вижте още:

Перфоратори, тения и сперма: най-абсурдните диети и хранителни режими в света


Повече информация Виж всички