Неуместни фрази в неуместни ситуации… Но пак и пак ги използваме

| от Ема Иванова |


Някои от най-големите клишета в езика са именно готовите, бързи фрази, които използваме в социални ситуации и често в ситуации, за които просто е невероятно колко зле подходжат. Вярно, в дадени моменти е по-добре да кажеш нещо, отколкото да мълчиш, създавайки допълнително напрежение. И все пак, ако изплюеш някоя от тези фрази, които са толкова глупави, че сам се чудиш как си ги казал, нямаше ли да е по-уместно да си беше мълчал?

„Съжалявам, че го казвам, НО“ в разговор с близък.

Ако си депутат, който прави изказване в Народното събрание, можеш да изразиш предварително съжаление, преди да обявиш нещо – в крайна сметка пред огромна аудитория, част от която от опозицията, наистина няма особено значение колко откровен ще бъдеш – и без това никой не ти вярва.

Но как да оправдаем израз от сорта „съжалявам, че го казвам, но (обикновено следва нещо не особено приятно)“, когато разговаряш с близък? Ако съжаляваш, че ще кажеш нещо, защо го казваш изобщо? Неслучайно емоционалните манипулатори, нарцистичните персони, както и фалшивите приятели обичат да използват подобни въведения, преди да изплюят нещо действително отровно. Чрез предварителното застраховане, съдържащо се в тази фраза, те могат да засегнат когото си искат със спокойна съвест, та нали съвсем не са целили да обидят всъщност. Те „просто“ са честни и ти отварят очите за истината, разбираш ли…

Вижте още:

„Кротък човек, винаги поздравяваше, по нищо не личеше, че…“ пред телевизионен репортер за току-що арестуван за престъпление съсед.

Кой ги кара тези хора, тези странни познати на престъпника да говорят искрено и разчуствано, когато разни празноглави репортери от централните емисии им тикнат микрофон в устата след някое престъпление? И така изведнъж излиза, че алкохоликът от съседния апртамент, който тъкмо е очистил жена си, бил чудесен съсед, любезен, винаги поздравявал и никога нямало да се досетиш, че като си пийне пребива всички вкъщи поред. Няма ли кой да им каже на тези хора, че това, че поздравяваш съседите на улицата (вярно, че по нашата балканска система поздравяването, разбираш ли, е висша форма на откровеност) – не значи, че си човек, изпълнен с високи морални ценности по принцип? Може би е редно и да се научи някак, че и как изглежда човекът рядко има общо с това какъв е…

„Важното е да сме здрави…“, когато загубиш всичките си спестявания.

Уви, без пари е все по-трудно да бъдеш напълно здрав… Но, да принципно е важно да сме здрави. За да продължаваме да използваме този клиширан израз в ситуации като тази.

„Всичко е за добро. Така е трябвало да стане“, когато са разбили сърцето на близък приятел.

Какво точно добро може да произлезе от факта, че приятелят ти страда и не можеш да направиш абсолютно нищо, за да му помогнеш, тъй като става дума за емоционална травма от тези, които се случват поне по веднъж в живота (понякога и по-често). Утешаваме пострадалия, че разбилият сърцето му е гадина и е по-добре да не са заедно. И зачукваме последния пирон в ковчега на нещастието му с клишето: „Така е трябвало да стане“ (за раздялата), докато той все още се надява, че нещата може и да се развият по друг начин.

„Това е животът“ по време на погребение.

Това продължава да е номер едно сред най-безсмислени ударни изречения, които често използваме, когато почине близък и мозъците ни сякаш отказват да работят. Примирително казваме „това е животът“, замислени как трябва да приемем загубата и да продължим. Но за какъв живот става дума, бе? Това е смъртта, смъртта – и би трявало да кажем „Това е смъртта!“. Животът е всичко останало.

„Разбирам те. И все пак…“, когато някой ти се оплаква.

Ако го разбираш, защо изобщо има „и все пак“? Вероятно ВСЕ ПАК не искаш или не можеш да разбереш човека толкова добре, колкото се правиш.

„Ти не пиеш? Наред ли е всичко?“, когато някой отказва да вдигне наздравица.

Подобно на великото „Хайде, наздраве!“, казано на някой, който не пие и описано от Валентин Добрев в Webcafe.bg, това привличане на вниманието към трезвеника е отвсякъде дебелашко. Още по-грубо е да го питаш „наред ли е всичко“ пред хората, сякаш ще признае веднага как има язва, пие антибиотици, получава зловещи киселини от алкохола, с кола е, или просто не му харесва избора на питие. Разбира се, грубият подход ти е простен – просто се опитваш да се социализираш и да си мил, спазвайки правилата на народопсихологията.

Вижте още:

„Какво му мислиш? Веднъж се живее“, когато приятел се кани да направи пълна глупост.

Иска мнението ти дали да инвестира в криптовалута, кани се да изхарчи всичките си спестявания за екскурзия, много му се иска да се напие или надруса като прасе, но има семейство. Иска да профука всичко на хазарт или да изневери с колежка. И ето те теб, верния приятел, който казва: „Какво му мислиш? Веднъж се живее“… Защото трябва да се живее на мига, нали? И с удивление да се установи след това, че след изживения миг следва още един, и след това още един миг… Браво, приятел…

Вижте още: