Случвало ли ви се е да се запознаете с някой симпатичен човек или колега в работата, на парти или на среща, но отвъд разменените поздрави, той или тя видимо да покаже, че не желае да си комуникира с вас? Не ви дава шанс да го/я опознаете и отказва да задълбочите отношенията си?
Чудите се какъв е проблемът. Защо ви отбягват или отхвърлят, дори преди да ви опознаят? Тренирате, обличате се старателно, не изглеждате никак зле… Къде бъркате?
Според психологията, отговорът се крие най-вероятно в поведението ви.
Онова, което се нарича социална интелигентност се измерва трудно, но реакцията на околните е красноречива: ако не се съобразявате с дадени норми в общуването и отношенията, трудно ще установите или задържите връзката си.
Смятате ли, че имате някои от следните поведенчески навици? Ако се припознаете в нещо от избореното, не се учудвайте, че не искат да си комуникират много с вас или че имате проблеми със създаването и задържането на лични и интимни връзки:
Потенциалният романтичен партньор иска да знае, че сте важни за него. Ако обаче се оглеждате из стаята, докато ви говорят, ако се разсейвате с телефона си постоянно и слушате разговора само наполовина или пък се оживявате единствено, когато става дума за вас самите – изпращате грешни комуникационни сигнали.
Има психологически принцип, според който хората изпитват интерес основно към онези, които от своя страна проявяват интерес към тях. Ако общуването е еднопосочно, другият чисто и просто решава, че няма смисъл да се занимава с вас.
Всеки има нещо, което го вълнува, независимо дали става дума за кино, риалити шоута, слагане на кисело зеле или „Междузвездни войни“. Дори и да ви звучат несериозно чуждите хобита и интереси, ако се подигравате на важни за околните неща, мигновено ще бъдете игнорирани както от приятелския кръг, така и от потенциалните романтични партньори, които ще си помислят, че сте несъвместими.
Осмиването на чуждите интереси оказва трайно отрицателно въздействие върху самочувствието, мотивацията и цялостното повдение на човека. Когато открито заявяват на човека, че не харесват това, което той харесва, задействат чувството му за социално отхвърляне. Той се чувства несигурно и започва да усеща идентичността си заплашена.
Изследване от 2009 г. установява, че осмиващото поведение често е свързано с динамиката на тормоза и може да бъде особено вредно, когато е насочено към лица със силни, уникални интереси.
Саркастичен ли сте? Раздавате ли солени шеги или се шегувате за сметка на другите? Ако е така, може би потенциалните партньори ви отблъскват с основание.
За да задържите интереса на потенциален партньор, обектът на вашите чувства трябва да ви има доверие, че ще взаимодействате с неговите приятели, семейство и колеги по начин, който няма да го смути. Неуважителното поведение може да окаже значително отрицателно въздействие върху хората, като предизвика гняв, болка и понижено самочувствие. В резултат очаквайте оттегляне, затваряне, а може би дори прекъсване на отношенията.
Може би настойчиво проверявате телефона си или пък неусетно се обръщате и оглеждате открито преминаващо секси момче или момиче. Може би се зазаяпвате прекомерно в останалите и смущавате както тях, така и човека, с когото сте. Ако е така, очевидно давате заявки на околните, че не зачитате в достатъчна степен личността им.
Не е добра идея да изливате всичко, което ви тревожи, върху първия срещнат, но и да не умеете да се отваряте към хората, също е проблем. Емоционалната затвореност, често наричана емоционална недостъпност, е преди всичко защитен механизъм, развит, за да предпазва от потенциална емоционална болка. Този модел на поведение обикновено произтича от травматични преживявания в миналото, негативни модели от детството или дълбоко вкоренени страхове от интимност.
Проучване от 2005 г. стига до заключението, че в резултат на емоционална недостъпност хората могат да избягват да споделят чувствата си, да изразяват уязвимост или да създават близки връзки.
Ако буйствате, когато губите, или не можете да понесете мисълта, че някой би могъл да ви превъзхожда в каквото и да е, не се чудете, че потенциалната ви половинка започва да се притеснява да комуникира открито, камо ли да остава насаме с вас.
Изразяването на притежателни чувства и гледането на всекиго като на заплаха е отегчително. Ревността може да има значителни отрицателни последици, включително да навреди на взаимоотношенията, да понижи самооценката, да насърчи недоверието, да доведе до контролиращо поведение и да допринесе за чувство на тревожност и депресия, най-вече когато е прекомерна или ирационална.
Проучване от 2022 г., публикувано в Frontiers in Psychology, установява, че хората, изпитващи крайна ревност, могат да се оттеглят от социални ситуации поради страх да видят партньора си да общува с други хора, което води до социална изолация.
Ако всеки разговор е свързан с това колко много не харесвате нещо, как то ви дразни или критикувате всичко и всички, вие сте песимист, който отблъсква околните.
Искреността е основна черта, която привлича потенциалните партньори. Ако не можете да изчакате някой да излезе от стаята, за да започнете с клюките зад гърба му, не е изненадващо, че нямате особено голям успех в личните си отношения.
Негативното говорене за другите може да има няколко вредни ефекта, включително да навреди на социалните взаимоотношения, да увреди репутацията на лицето, към което е насочена клюката, да създаде враждебна социална среда и дори да се отрази зле на отношението към клюкаря.
Хубаво е да имаш хубави вещи, но ако това е единственото, което има значение за теб, или ако съдиш за хората по техните притежания, може да се окаже, че се оценяваш като лош потенциален партньор.
Хубаво е да сте скромни (дори и да сте страхотни), но ако чувството ви за собствена стойност е толкова ниско, че води до лошо поведение към самите вас си, може да изглежда като твърде голям проблем. Ниската самооценка води до редица негативни последствия.
Според проучване от 2011 г. те включват повишен риск от депресия и тревожност, трудности във взаимоотношенията, лошо академично или професионално представяне. Ниското самочувствие се свързва също така със социална изолация и развиване на нездравословни механизми за справяне с живота, например злоупотреба с наркотици или алкохол. Лицата с ниска самооценка може също така да се затрудняват да поемат рискове, да приемат комплименти или да се защитават ефективно.
Отношенията започват с разговор. Ако не можете да проведете смислено разменяне на реплики по теми от взаимен интерес, външният ви вид няма да е достатъчен, за да задържите интереса на партньора.
Ако споровете ви доставят удоволствие или винаги трябва да бъдете прав, отблъсквате хората, с които бихте могли да имате връзка.
Не е необходимо да имате петгодишен план за живота си, но може да изглеждате незрели, ако нямате житейски цели и амбиции.
Светлината на прожекторите е чудесна за актьора, но не очаквайте желаното от вас момиче или момче да се задържи наоколо, ако абсолютно винаги става дума за вас. И ако всяко ваше изречение започва с „аз“ – определено имате проблем.
Всеки се нуждае от малко пространство и ако не можете да осигурите на потенциалните си партньори достатъчно лично пространство, ще ги прогоните.
Никой не иска да чува условия и ултиматуми. Ако винаги отправяте заплахи, за да постигнете своето, това веднага ще отблъсне. Проучване от 2018 г., публикувано в Frontiers in Psychology, установява, че поставянето на ултиматуми във взаимоотношенията често води до увеличаване на обидата, нарушаване на доверието и намаляване на чувството за самостоятелност на получателя. Ултиматумите често се разглеждат като форма на манипулация и са особено развушителни, когато се използват често.
Вижте още: