Сънят – ключовият поддръжник на здравата имунна система

| от Mamamia |


Може би сте забелязали, че в момента, в който си легнете рано призори някоя нощ или пък хронично не си доспивате в продължение на няколко дни, организмът ви, който и без това е изтощен, мигновено започва да реагира с главоболия, болки в ставите, разстройство и дори с мигновена хрема.

Това е така, защото сънят е пряко свързан със здравето на имунната система.

Здравословният начин на живот както при възрастните, така и при децата, неизменно включва редовно и качествено наспиване.

През нощта организмът работи активно, за да регенерира и укрепи имунните клетки, така че те да успеят да се борят по-ефективно с бактериите и вирусите, а съответно и с инфекциите.

Но качественото наспиване е ключово не само за предпазване от болести, но и за цялостното психическо състояние, особено на децата. Те, за разлика от възрастните, имат нужда и от значително по-голямо количество сън, тъй като именно докато почива, организмът расте.


Погрижи се за имунитета си
„Доза здраве“ е специална поредица на Webcafe.bg и MamaMia.bg с полезна информация, свързана с грижата за здравето на цялото семейство.

Новородените до тримесечна възраст е добре да спят между 14 и 17 часа на денонощие.

Бебетата между 4 и 11 месеца имат нужда от между 12 и 15 часа сън.

Тодлърите между 1 и 3 години e хубаво да спят между 11 и 14 часа на денонощие.

Децата в детската градина между 3 и 5-годишна възраст имат нужда от 10 до 13 часа сън на денонощие.

Между 6 и 13-годишна възраст, сънят трябва да е между 9 и 11 часа.

В тийнейджърските години (14-17 години), децата имат нужда от между 8 и 10 часа сън.

За възрастните до 65-годишна възраст здравословната почивка варира между 7 и 9 часа всяко денонощие.

А с напредването на годините и старостта, нуждата от сън намалява до под 8 часа, като често старите хора спят дори по-малко от 7 часа на нощ.

Вижте още:

Важно е както количеството на съня, така и качеството.

Различни изследвания намират връзка между количеството сън и риска от заболяване при възрастните и децата.

В едно проучване, проведено през 2009 година, здрави хора са накарани да споделят данни за съня си през последните 14 дни. След което те са изолирани в контролирана среда и са им поставени капки за нос, съдържащи вируса на обикновена настинка. През следващите 5 дни участниците са наблюдавани за симптоми на заболяване. Изследващите откриват ясна връзка между количеството сън на участниците преди да им бъде поставен вирусът и риска да се разболеят.

При тези, които са спали по-малко от 7 часа през нощта преди получаването на капките за нос, вероятността да се разболеят е била почти три пъти по-голяма, отколкото при тези, които са спали 8 часа или повече.

Изследването отбелязва и значението на ефективността на съня.

Ефективност се нарича съотношението между времето, прекарано в леглото в сън, и общото време, прекарано в леглото. Човек с висока ефективност на съня прекарва най-много време в леглото изцяло в сън, което предполага по-добро качество на почивката. Човек с ниска ефективност на съня се върти и през голяма част от времето е в будно и полу-будно състояние.

Установено е, че участниците с по-ниска ефективност на съня са над пет пъти по-склонни да развият настинка, отколкото онези, които имат по-добра ефективност на съня.

Отношението на съня към имунната система не се различва по значение както при възрастните, така и при малките деца и е еднакво за всички полове, раси и здравословни състояния.

Съществено да се знае, че качественият и достатъчнен сън е ключов, когато се осъществяват задължителните ваксинации и реимунизации при малките деца.

Добрият сън допринася както за способността на имунната система да ни защити, когато се заразим с вируси или бактерии, така и за способността на ваксините да ни предпазят изобщо от разболяване. Ефективното наспиване гарантира, че защитата от ваксината ще бъде възможно най-ефективна продължително време след това.

Затова, когато ваксинирате и реимунизирате детето си със задължителните или пожелателни ваксини, уверете се, че то ще има възможност да се наспи продължително и качествено след имунизацията.

Вижте още:

От значение е както нощният, така и дневният сън.

Имунната система се влияе от времето на денонощието. Например броят на циркулиращите в кръвта лимфоцити достига максимум вечерта или в началото на нощта. С течение на нощта броят им започва да намалява, докато достигне минимум към сутринта. Броят на циркулиращите лимфоцити спада, защото те бавно се отдалечават от кръвообращението и се насочват към лимфните възли, където могат да се сблъскат с всички патогени, които са попаднали в организма през изминалия ден.

Въпреки че все още има много какво да се открие за взаимодействието между съня и имунната система, изследванията показват, че един вид сън, наречен бавновълнов – или дълбок сън, е сред най-важните за здравата имунна система.

Хората изпадат в дълбок сън (бавновълнов) сън в ранната част на нощта, за разлика от по-късната част на нощта, когато са склонни да спят по-леко.

По време на дълбокия сън мозъчната активност и телесните функции забавят дейността си и телесната температура спада. Именно по време на него телата на децата и младите хора растат, тъй като се отделя хормон на растежа – вещество, което помага за изграждането и възстановяването на тъканите.

Растежният хормон е жизненоважен не само за нормалното развитие в детска възраст, но също така и за възстановяването на организма на възрастните. Той помага за развиването на мускулите след тренировка и ограничава ефектите от стареенето върху тялото. Повишеният приток на кръв към мускулите, който се случва по време на дълбок сън, подпомага тези процеси.

Когато хората са в състояние на дълбок сън, телата им имат много ниски нива на хормона на кортизол (познат и като стрес-хормон), който се освобождава в организма, когато сме застрашени или стресирани. В малки количества той е полезен, но ако е твърде много, може да бъде вреден. Кортизолът по правило потиска дейността на имунната система, така че когато нивата на този хормон са най-ниски, имунната система по-лесно създава антитела и се бори с инфекциите.

Децата прекарват повече време в стадия на дълбокия (бавновълнов) сън, отколкото възрастните.

За малките деца и за тийнейджърите в училищна възраст е нормално да прекарват между 20-25% от времето, през което спят, в дълбок сън. Възрастните обикновено прекарват едва около 16-20% от нощта в дълбок сън.Проучванията показват, че с напредването на възрастта хората прекарват все по-малко време в дълбок сън.

За да осигурите добра почивка на детето си и да стимулирате имунната му система, винаги се старайте то да спазва хигиена на съня.

Това означава да се опитвате да го слагате да спи горе-долу по еднакво време вечер, като и ставането да е по едно и също време. Не оставяйте детето да преспива, освен ако не виждате, че е изключително уморено или броят на часовете сън, нужни за неговата възраст, не са достатъчни.

Нека чаршафите винаги са чисти, завивките да са съобразени с температурата в стаята, то да спи с пижама или дрехи, които харесва и са му удобни.

Осигурете спокойствие у дома нощем, както и тишина, за да може сънят да свърши своята вълшебна работа, детето да расте и имунната му система да е здрава и готова за предизвикателствата на зимата.

Вижте още:

 


Повече информация Виж всички