Зимата е на прага ни и всички ние, родителите на малки деца, сме изправени пред вечното предизвикателство на южните, топлолюбиви народи: как да обличаме малките подходящо за студеното време?
Неминуемо ни притеснява и другият широко-разпространен страх на Балканите, който се раздухва като пожар, когато стане дори малко студено: как да препазим детето от настинки?
Ако и вие сте сред родителите, които постоянно се чудят дали връхната дреха на детето е достатъчно дебела, дали комбинацията от суичър и яке е добра или е прекалена, дали е време за ръкавици и шапка и твърде топло ли е за новите апрески – не сте сами.
Вижте още:
Умението да обличаме децата подходящо спрямо климатичните условия, както и да ги научим как да прекарват достатъчно време навън, без да настиват, не е нещо, което ни е вродено – това са знания, които се предават поколения наред.
В това отношение онези, които най-добре знаят какво означава „студ“, са северните народи, и най-вече: скандинавците.
В скандинавските страни обучението на децата да издържат на студа, да бъдат калени и да остават здрави е дълбоко вкоренено в културата, традициите и образователните практики.
Идеята на цялостното отношение към студа в скандинавските страни не се свежда единствено до това „да издържиш“ и „да оцелееш“, каквото е отношението към зимата у нас.
В скандинавските училища програмата залага на прекарване на много време на открито. Ключовите думи при обученията на открито са подготовка (подходящо обличане, подходящи храна и напитки, и движение), гъвкавост (бърза реакция при нужда) и адаптивност. Децата се научават да не се плашат от силните пориви на вятъра, да са готови за справяне със заледяванията и екстремното мръзнане, но и да могат бързо да се съблекат, ако влязат в помещение или времето се затопли.
Скандинавия студът и тъмнината не означават, че е време да приберете детето. Не, просто това е подкана да направите нещата по малко по-различен начин. В скандинавските страни аптацията към зимните условия започва от самото раждане. За тях е обичайно бебетата да се оставят да спят на открито. Следобедната дрямка на при -5° в количка (разбира се, с подходящото зимно чувалче) е много разпространена.
В шведския, датския и норвежкия език съществува думата friluftsliv. Буквално, тя се превежда като „живот на чист въздух“. Това е израз, който говори за желанието да се свържем с природата, да получим преживявания, които няма да намерим на топло сред четири стени.
Скандинавците приемат, че природата е мястото, където ще научат някои от най-основните си житейски уроци, без да се намесват в нея и да я нарушават. Не нужно да изкачвате норвежки ледник с малките си деца, за да постигнете техния friluftsliv – голяма част от концепцията всъщност се състои в това да научите децата да наслаждават на природата на малки глътки, а не само при големи приключения.
Можете да се възползвате от предимствата на friluftsliv, като отидете с детето в местния парк или дори в градината. Всичко зависи от начина, по който подхождате.
Скандинавците знаят колко е важно да си правилно облечен в студа. Тяхна е мантрата: „Няма такова нещо като лошо време, има само лоши дрехи“.
Може би вече и сами сте се уверили: най-качествените дрехи за зимни преходи в планината например, са от скандинавски марки. Дълги непромокатеми якета с пух, които покриват поне половината от бедрото, обувки със солиден грайфер, суичъри и блузи с мерино вълна и термобельо – всичко влиза в употреба, така че децата на скандинавците да прекарват много време навън, без да мръзнат дори при най-тежки зимни условия.
Да се върнем у нас: не е нужно да купувате висококачествени скандинавски дрехи на децата си за зимата. Можете да заложите на вълнени пуловери (дори такива, плетени от баба) и яке от непромукаема материя със светолотразителна лента (защото през зимата става тъмно много рано). Обувките да са високи, възможно най-леки, но със стабилен грайфер. Обличайте децата на пластове, така че да могат да се събличат, ако е по-топло или да ви е лесно да добавите нещо, ако е по-хладно.
Винаги носете резервни топли дрехи.
Ръкавиците се губят – и то доста лесно. Чорапите се намокрят – и това става неусетно. Бъдете адаптивни и готови да замените една дреха с друга, така че да не се налага при първия инцидент да тичате вкъщи.
Физическата активност е от решаващо значение за поддържането на телесната топлина. Скандинавците насърчават децата си да се занимават с дейности на открито като бой със снежни топки, каране на ски, кънки и шейни. Поддържането на децата в движение помага да се предотврати изстудяването им и също така засилва физическото здраве и психическото благополучие.
Много хора смятат, че престоят на открито в студено време ще доведе до простуда или заболяване на децата. Въпреки това, когато децата са облечени подходящо с топли дрехи, топли якета и непромокаема екипировка, те могат да останат топли и здрави.
Всъщност престоят на открито на чист въздух може да помогне за намаляване на разпространението на микробите в помещенията и да подпомогне развитието на силна имунна система.
Защитата на децата от студа включва внимателно наблюдение, особено на крайниците, като ръцете и краката. Важно е също така да се гарантира, че те се хранят достатъчно и пият топли течности.
Допълнителната топлина никога не вреди. Може да използвате затоплящи средства за ръце и крака – продават се по магазините. Носете чай или топло какао в термос. И никога не забравяйте водата – за да не е много студена, слагайте и нея в изолираща бутилка или термо-калъф.
Носете със себе си някои топли лакомства или закуска: топла овесена каша или ябълково пюре.
И не забравяйте: ако детето не желае да седи повече навън – чуйте го. Може за това да има причина, която не е видима.
Във всички случаи престоят навън на студа трябва да се посреща със желание. Иначе наистина се превръща в мъчение за всички.
Вижте още: