Можем ли чрез хранането да подсилим детския имунитет, който и без това постоянно ни изненадва… Не е тайна, че през седмица-две децата в яслата и детската градина са болни, а сякаш през цялото останало време – подсмърчат и кашлят?
Да, възможно е, особено ако избираме храни с високо съдържание на витамини, минерали и аминокиселини.
Разбира се – бързаме да уточним, че макар и да се наричат „суперхрани“, те съвсем не представляват автоматично лекарство срещу настинки. Няма храни, които да могат със сигурност да ни предпазят от бацили, вируси и зарази. Няма и такива, които могат да ни излекуват. И не е правилно да не си представяме, че само чрез храненето, болестите, които дебнат навсякъде през студените сезони, ще изчезнак като с магическа пръчка.
Но за превенция, за засилване на имунната система и за осигуряване на всичко необходимо за порастването на детето – разнообразното и полезно хранене е ключово.
Особено голямо е разнообразието при зеленчуците, а като знаем от детската песничка: „зеленчуци който не яде – той голям не ще да порасте“. Същото важи за ядките: ако искате пресни орехови ядки, сега е моментът да отидете на пазара.
А сред плодовете на есента са толкова полезните боровинки, но също и късните къпини и страхотните шипки (обичаме ги както в мармалад, така и на чай). И абсолютния ни фаворит – тиквата, която можем да опишем като „плодов зеленчук“. Така и я третираме в менюто: ту като част от основното ядене, ту като незаменим десерт.
А сега нека ви покажем едно примерно супербогато меню от суперхрани, които е добре да се опитвате да включвате в диетата на детето си, независимо дали то е две, шест или десет-годишно.
Ако кивито, например, е суперплод, нека детето да изяде едно, а не десет. Предозирането със суперхрани не само не е от полза, но може и да доведе до проблеми: например до отключване на алергии.
Друг съвет: залагайте на целите храни, а не на екстракти.
Например: вместо да купувате натурален сок в кутия, по-добре изцедете портокал и грейпфрут сами, така че да осигурите достатъчно витамин C на детето. А и в готовите продукти, колкото и да са БИО, неминуемо се оказва, че е добавена и захар, оцветители или консерванти.
Сварени овесени ядки, посипани със сурови орехи. За подслаждане: кокосова захар
Овесът съдържа бета-глюкан – компонент на фибрите, който активира клетките в имунната система, които се борят с бактериите, вирусите и другите опасни гости в организма на детето.
Орехите съдържат полезните омега-3 мастни киселини, които се смята, че помагат на организма да се бори с болестите. Според изследвания, омега-3 мастините киселини спомагат за намаляване на броя на респираторните инфекции при децата.
Ако ви е нужен подсладител, кокосовата захар е отличен заместител на бялата захар, като за разлика от нея съдържа богато разнообразие от хранителни вещества. Произвежда се от цветовете на кокосовото дърво и съдържа полифеноли, около шестнадесет аминокиселини, витамин С и минерали като фосфор, калий, калций, магнезий, натрий и желязо. Състои се от 80% захароза, останалите 20% са глюкоза и фруктоза. Освен това е за препочитане, поради по-ниската си скорост на усвояване. Нейния гликемичен индекс (мярка за това колко бързо храните повишават кръвната захар) е 54, докато на бялата захар е близо до 68. Нектарът, от който се произвежда този вид захар, съдържа глутамин, инулин и инозитол.
Глутаминът е аминокиселина, незаменима за възстановяване на тялото и спомагаща за по-бързото зарастване на рани. Инулинът е полизахарид, получен от цикория, който съдържа фибри, и е изключително полезен за чревния тракт и чревната флора. Инозитолът спомага за здравето на нервната система, намалява чувството на безпокойство и депресия, укрепва кръвоносните съдове, участва в изграждането на мускулната тъкън.
Супа от тиква със сурови тиквени ядки, зехтин и пълнозърнест хляб
Тиквата е богата на витамин А, лутеин и зеаксантин – витамин и съединения, които предпазват очите и подсилват имунитета. Само една порция тиква може да осигури над 200% от дневния препоръчителен прием на витамин А. Тиквата има високо съдържание и на калий, полезен за здравето на сърцето (голямо парче тиква съдържа 16% от препоръчителното дневно количество калий). Освен това съдържа полезните за сърцето витамин С, който е имуностимулатор, фибри и антиоксиданти, укрепващи имунитетата, както и витамин Е и желязо. А жълтите пигменти в тиквата, известни като каротеноиди, се борят с ефектите на свободните радикали в тялото, което се смята, че спомага за предпазване от някои видове рак.
Те са не по-малко полезни от самата тиква. Имат страхотно добро влияние върху червата, богати са на протеини… А и са вкусни!
Маслиновото масло има много ползи за здравето, съдържа фенолното съединение олеокантал. Това съединение има характеристики, наподобяващи тези на ибупрофена, който даваме под формата на лекарство, когато детето вдигне температура. Зехтинът съдържа още редица антиоксиданти, мононенаситени мастни киселини (наричани още „добри“ мазнини), витамин К (за здравината на костите) и витамин Е, който също е известен като мощен антиоксидант.
Варени пъдпъдъчи яйчица
Пъдпъдъчите яйца са богат източник на витамини А, а в сравнение с кокошите, те съдържат 6 пъти повече витамин В1 и 15 пъти повече витамин В2. Овомукоидният протеин, който се съдържа в тях, може да бъде много хранителен и спомага за повишаване на имунитета, а и действа като естествен антиалергичен агент в организма.
Яйчицата от пъдпъдък също така са богати на желязо и намаляват риска от развиване на анемия, балансират нивото на холестерола и енергезират.
За малките деца пъдпъдъчите яйца са и забавни, защото са дребнички и така могат да изядат по няколко на едно ядене. Друг плюс е, че се варят бързо – трябват само три-четири минути във вряща вода, за да станат готови.
Телешко месо със зелен фасул
То е изключително полезно за децата. Особено ако е качествено и крехко, то има доста повече предимства пред свинското, агнешкото и пилешкото. Качественото телешко съдържа пълен протеинов състав и е много вкусно. Богато е и на желязо (преди него се нареждат само пълнозърнестият хляб и овесените ядки), съдържа още фосфор, протеини, цинк и витамини от група B. Протеините спомагат за здравото тяло и мускулите, цинкът подпомага имунната система, фосфорът – костите и зъбите… Абе, изобщо суперхрана, която е изключително полезна… Но разбира се, в умерени количества.
Благодарение на съдържанието на антиоксиданти, зеленият фасул е изключително добра храна за поддържане на имунитета. Съдържа още силиций, магнезий и витамин К за подсилване на костите и ставите, антиоксиданти и флавоноиди, които подпомагат имунната система и пазят от настинки.
Зърнено мюсли с кисело мляко и сурови боровинки/къпини
Киселото мляко съдържа полезни микроорганизми, наречени пробиотици. Те обитават червата и са важни за начина, по който организмът усвоява храната. Но са важи и за начина, по който тялото се бори с болестите. Едно проучване установява, че при децата, които са консумирали кисело мляко, рискът от настинки, ушни инфекции и стрептококи е с 19% по-малък. Отделно, българското кисело мляко съдържа живи култури – лактобацили – и това ако не е бонус, който трябва да бъде използван!
Тези малки червени плодове са пълни с антиоксиданти, които помагат да поддържате имунната система на малкото дете в добра форма. Не е случайно, че специално боровинките са винаги начело на класациите за суперхрани, подсилващи имунитета.
Сьомгата и други дълбоководни мазни риби като сардините, са богат източник на омега-3 мастни киселини. Омега-3 не само спомагат за здравословното развитие на мозъка при малките деца, но имат и противовъзпалителни и имуноукрепващи свойства, допринасящи за предпазване от болести и борба с инфекциите.
И все пак внимавайте с рибата, която давате на детето. В крайна сметка не е редно една суперхрана да е суперопасна, нали?
Затова избирайте риби, които имат по-едри кости, лесни за отделяне. Ципурата например, е точно такава риба. За разлика от наистина полезната скумрия, при консумацията на която обаче, трябва да сте нащрек постоянно – ципурата съдържа едри кости, които са лесно забележими и лесно отстраняеми.
Вижте още:
Как да засилим имунитета си по време на бременност?