Тайната на креативността се крие в 6 ежедневни навика

| от Mamamia |


През цялата си 40-годишна кариера и като автор на над 100 книги, професор Антъни Фредерикс се е стремил да разбере поведението на най-креативните хора – кои са импулсите, които ги движат и ги карат да постигат завидни успехи в области, в които останалите, не толкова креативно надарени хора, първоначално не виждат нито път, нито цел.

„Всеки човек е способен на иновативно мислене“, пише проф. Фредерикс в текст зa сайта нa американския телевизионен канал CNBC. „Без да го осъзнавате, много от общите навици на най-креативните умове са неща, които вероятно сте правили в детството си…“

Някои от тези импулси стават по-силни с навлизането на човека в работния свят. Но и твърде, твърде често тези импулси остават на заден план, защото обществото, а и самият човек, може да започне да ги разглежда като несериозни. Но това е грешка.

Когато култивирате и подхранвате своите креативни черти и ги превъщате в част от ежедневието си, е възможно с течение на времето да повишите значително творческия си коефициент.

Ето шест общи навика на хората, притежаващи високи творчески заложби:

1. Търсене на възможностите и непризнаване на даденостите

Креативните хора се чувстват неудобно от статуквото. За тях пълноценният живот е изпълнен с варианти, възможности и алтернативи. Те рядко приемат на готово онова, което се очаква от тях. Вместо това търсят множество отговори и гледни точки и си задават въпроса „Какво би станало, ако… ?“

Характерно за креативните хора е, че с удоволствие излизат от зоната си на комфорт и се захващат с нови идеи и проекти. Най-важното е, че не се страхуват от неуспеха, защото го възприемат като възможност за учене.

Или, ако цитираме Ралф Уолдо Емерсън, „хората успяват, когато осъзнаят, че провалите им са подготовка за техните победи“.

2. Непоправимо и неспирно мечтаене

От гледна точка на творчеството, мечтаенето е добро занимание. Обратно на широко разпространеното, то не е нещо, което трябва да се опитвате да предотвратите, защото ви пречи да сте продуктивни. Да умееш да мечтаеш е много важно, ако се занимаваш с интелектуален труд.

Хората, чиито глави са „в облаците“ имат повече потенциал да се вслушат в творческите си сили и да ги развиват.

Мечтайте повече, съветва проф. Фредерикс, ако искате да бъдете креативни. Това ще бъде от полза за творчеството, защото позволява на ума да броди из въображаеми полета, които не са част от обичайното ежедневие.

Мечтите разширяват хоризонта ни.

3. Много време, прекарано на открито и сред природата

Едно от характерните качества на креативните натури е любовта им към природата и свободата. Това не е случайно – според проф. Фредерикс природата прави хората по-любопитни и по-гъвкави в мисленето.

Когнитивният психолог Рут Ан Атчли също свързва значението на природата като извор и ресурс за човешката креативност.

„Природата е мястото, където умът ни може да си почине, да се отпусне и да се освободи от… реакциите на заплахите“, пише тя. „По този начин остава ресурс за творчество, за развиването на въображението, за решаването на проблемите, което ни позволява да… бъдем заети по по-продуктивен начин.“

Външната среда предоставя многобройни творчески примери, които хората могат да наблюдават и да се влияят от тях.

Преплитането на корените на дърветата може да доведе до преразглеждане на организационната схема на дадена компания, например. Разположението на патиците в езерото може да стимулира автора да реорганизира главите в ръкописа. Цветът на есенните листа може да вдъхнови работата на интериорния дизайнер.

4. Постоянно учене на нови неща

Изключително креативните хора се образоват през целия си живот в най-различни области, често в такива, които нямат много общо с тяхната специалност. Ето, например учител, който посещава курс по готварство. Водопроводчик, който отива на археологическа обиколка в Гърция. Зъболекар, който чете книги за историята на Китай. Писател, който се учи да танцува степ.

Най-креативните хора разбират, че академичното образование е само отправна точка.

Те проучват различни възможности, вместо да търсят само един правилен отговор. В резултат на това обикновено са в състояние да видят по-голямата картина с чувство за яснота и перспектива. За тях новата ситуация е възможност за обучение, а не непременно средство за постигане на целта.

Вижте още:

4-те принципа на дисциплинираните хора

5. Занимание с медитативни практики и лична осъзнатост

Най-креативните хора превръщат медитацията и осъзнатостта в интегрална част от ежедневието си. Дори да не медитират по очаквания традиционен начин, винаги фокусът им е върху личнат осъзнатост. А според изследване на университета „Еразъм“ в Ротердам, Нидерландия, дори само 10 минути медитация на ден могат да увеличат значително творческите способности.

Така че ключът към креативността е да превърнете медитацията в редовна част от ежедневните си дейности. Ползите от медитацията се коренят в дисциплината и последователността.

Актът на редовно отделяне на време, за да намерите тихо, спокойно място, където да оставите мислите си да текат, предлага много възможности за иновации.

Ако някога ви е хрумвала идея-две, докато си взимате душ, вероятно разбирате силата на кратките спокойни моменти като стимул за творческо мислене…

6. Усъвършенстване на креативното умение, чрез практикуване на таланта или дарбата всеки ден

За творческите личности занаятът не е случайна дейност, а ангажимент за цял живот.

Когато превърнете творчеството в редовен навик, вие тренирате ума си да превръща малките предизвикателства в решения, независимо дали намирате нов маршрут до работа, който заобикаля задръстването в час пик, експериментирате с нова рецепта или измисляте по-ефективна подредба на градината си, за да я направите по-зелена. Всички тези дейности изискват иновативно и креативно мислене.

Този подход е подобен на тренировка за маратонско бягане. За да сте конкурентноспособни, трябва постоянно да бягате и да сте активни месеци, а понякога и години наред преди голямото събитие. С ежедневните тренировки е по-вероятно да пресечете финалната линия.

Същото важи и за успехите в творчеството.

Вижте още:

Най-голямата сила на света? Да бъдеш последователен


Повече информация Виж всички