Първият учебен ден наближава, а освен децата, и родителите са в трепетно очакване, особено когато имат удома първокласник.
Какво е важно да направим преди 15-и септември?
Да подготвим децата емоционално за промяната. Предварително. Колкото по-рано, толкова по-добре. От ключово значение е информацията, която ще поднесем на децата. Всички ние имаме своите притеснения, когато ни предстои нещо ново и непознато, така че, когато става дума за такава промяна като започване на училище, приемете насериозно подготовката.
За децата, които за първи път ще преминат училищния праг, е важно да бъдат запознати с това, което предстои. Разкажете им какво е училище, какво се случва в него, разходете ги до сградата, в която ще учат, опишете им класната стая, съучениците, учителите.
Създайте позитивна нагласа и трепетно очакване.
Наблегнете на това колко вълнуващо е да срещнеш нови приятели, да научаваш нови неща всеки ден и да ставаш все по-знаещ и можещ. Четете заедно книжки, посветени на училището. Организирайте игри, свързани с училището, играйте на учител и ученик, след това разменете ролите.
Поставете задача на детето си да ви разкаже то за своите фантазии и какво представлява според него училището. Нарисувайте го заедно.
Ако имате контакт с родителите на други деца от класа, срещнете ги. Създайте позитивна картина за училището, но отбележете, че там има правила, задачи, които трябва да се изпълняват и отговорности.
Всъщност през цялото детство той е изключително важен. От една страна режимът дава усещане за предвидимост, от друга страна е правило, граница, която трябва да се зачита.
Чисто физически децата имат нужда от почивка, достатъчно сън и храна през равни интервали от време. Имат необходимост и от емоционална почивка, защото преживяванията от деня изтощават детската нервна система.
Ако все пак вашето дете е било във ваканционен режим с късно лягане и спане, докато се наспи, поне седмица преди първия учебен ден се постарайте да организирате лягането така, че нощният сън да бъде около 10 ча̀са.
Важното е децата да са отпочинали на сутринта и да свикнат с по-ранното ставане за училище, така че да имат енергия и способност да учат и запаметяват.
Обърнете внимание на храненето, подсилете имунитета с пресни плодове и зеленчуци.
Бъдете готови за мрънкане и съпротива! Но не отстъпвайте. „Още малко“, „Още една игра“, „Ама още едно филмче“ – не. Поставяте правилата и казвате „Не“, независимо от реакцията. И помнете, че отстъпването от думите ви отправя послание: „С протест и рев всичко се постига“.
Поставяйте задачки на децата – да подредят стаята си, да пуснат пералня, да избършат праха. Научете ги на отговорности, защото в живота всеки има такива, а училището е първият обществен източник на задължения.
Говорете с уважение за училището и личността на учителя, възпитайте такова отношение и у децата си.
Дайте им право на избор – на нова раница, несесер, дрехи и обувки.
Позволете им да вземат любима вещ със себе си в първите учебни дни.
Поощрявайте ги, интересувайте се от емоциите и преживяванията им в училище, търсете обратна връзка от учителя как се адаптира детето ви и следете поведението му.
И най-важното – отчитайте наученото, казвайте „Браво“ за усилията и старанието, които детето полага. Възпитайте децата, че да си любопитен, да четеш и да учиш нови неща е „модерно“, „готино“, „смислено“. Позволявайте им да мечтаят и уверено им повтаряйте, че могат да бъдат каквито си поискат – балерини, пожарникари и дори космонавти ако го желаят достатъчно силно и полагат усилия за това.
*Кристиана Стефанова е магистър психолог и сертифициран хипнотерпевт към БАХХ, създател на „Фабрика за щастие“ – пространство за психология и личностно развитие. Последвайте Кристиана и на нейната Facebook страница @happinessfactorybg.
Вижте още: