Жените изкарват по-малко, когато са… „дебели“?!

| от MamaMia |


Последователните вълни на феминизма са казали на умните жени, че е време да се освободят от суетата. От стереотипи като този, че едва ли не е престъпно да са „дебели“. Така както от домашното робство и от размножаването като основна цел на живота. И все пак и до днес съществува очакването успешните в кариерата си жени също така и да изглеждат „перфектно“.

Преживяванията, свързани с „идеалния външен вид, са дълбоко лични, но и съдържат универсален елемент, поне в богатата част от света. Те отразяват натиска върху жените да изглеждат съвършено спрямо попкултурните представи на времето си. Този идеал се мени в различните исторически периоди.

Ренесансовите голи тела се гордеят с богати извивки, тогава не е срамно за жените да са „дебели“, даже напротив. Но през последните десетилетия идеалът е слабата фигура. През 80-те години на миналия век в Ню Йорк това е „социалната рентгенова снимка“, термин, измислен от Том Улф в романа му „Огънят на суетата“, за да опише жените, толкова слаби, че съществуват само в две измерения. Това се превръща в идеала за „хероинов шик“ на Лондон от 90-те години.

Днес перфектното тяло е „тялото на невестулката“.

Жените се стремят да изглеждат опростени и елегантни, като невестулка, сякаш могат да се плъзгат през водата, без да я разбунят. Преследването на такова тяло позволява малко повече консумация на храна, но е също толкова трудно да се постигне, колкото миналите идеали.

Всички жени в крайна сметка осъзнават важността, която се придава на телата им. И фикцията, че умните и амбициозни жени, които могат да измерят стойността си на пазара на труда въз основа на техния интелект или образование, не трябва да обръщат внимание на фигурата си, е трудна за поддържане. Особено след изследване на доказателствата за това как теглото им взаимодейства със заплатите или доходите на жените. Връзката е различна в бедните страни, където богатите хора обикновено са по-тежки от бедните.

Богатите хора са по-слаби от бедните в страни като Америка, Великобритания, Германия и богати азиатски страни като Южна Корея. Обикновено има леко низходяща връзка между повечето мерки за тегло, като индекс на телесна маса, индекс за затлъстяване или дял на населението с наднормено тегло, и доходите.

Това, че бедните хора са по-склонни да бъдат с наднормено тегло, често се обяснява с аргументи, че затлъстяването в богатия свят е характеристика на бедността.

Бедните хора може да се затрудняват да си позволят здравословна храна. Те може да посегнат към преработени или бързи храни, защото им липсва време да приготвят храна у дома или имат по-малко време за упражнения, тъй като нископлатените работни места често включват работа на дълги смени и могат да бъдат по-малко гъвкави от тези, изпълнявани от съвременните бели якички. Или тъй като ниските доходи често са функция на ограничено образование, може би, така върви мисленето, че липсата на образование се простира до липса на знания за това как да се поддържа здравословно тегло.

Вижте още: Имат ли плюсове плюс сайз моделите?

Проблемът с всички тези обяснения е, че връзката между доходите и теглото на ниво население в напредналите страни се определя почти изцяло от жените. В Америка и Италия връзката между доходите и теглото или затлъстяването е равна за мъжете и низходяща за жените. В Южна Корея корелацията е положителна за мъжете, но това е повече от компенсирано от рязко отрицателната корелация при жените. Във Франция отношенията леко се спускат надолу за мъжете, но кривата е много по-стръмна за жените. Изглежда, че тези шаблони се прилагат в повечето богати страни и изглеждат устойчиви на различни начини, по които теглото или затлъстяването могат да бъдат измерени.

С други думи, богатите жени са много по-слаби от бедните, но богатите мъже са почти толкова дебели, колкото и бедните.

Предполага се, че Уолис Симпсън, чийто брак с крал Едуард VIII някога предизвика абдикацията му, е казала, че една жена „никога не може да бъде твърде богата или твърде слаба“. Явно тя трябва да е и двете, или нито едното.

Това трябва да опровергае всеки, който смята, че бедността може да обясни защо хората са с наднормено тегло или затлъстяване, или че богатството помага на хората да поддържат по-ниско тегло.

Нужно е да се обясни защо тази динамика изглежда засяга само жените. Може би връзката ще изглежда еднаква и за двата пола, но професиите, които упражняват, към които се стремят или които могат да доведат до стройно тяло, се отличават. Мъжете непропорционално работят по-ниско платени физически активни работни места, като строителство (въпреки че медицинските сестри прекарват толкова време в ходене или изправени, колкото и строителите, и се характеризират с непропорционално много жени). Някои богати жени, като актрисите например, може да бъдат изрично задължени да бъдат слаби, за да играят определени роли. Ако се приемат за „дебели“, кариерата им не може да стигне далеч.

Все пак е трудно да се повярва, че която и да е динамика обяснява цялата разлика.

Безброй проучвания установяват, че жените с наднормено тегло или затлъстяване получават по-малко заплащане от по-слабите си връстници, докато има малка разлика в заплатите между мъжете със затлъстяване и мъжете в медицински дефинирания „нормален“ диапазон. Има изключения: едно шведско проучване установява, че затлъстелите мъже получават по-малко заплащане, но не и затлъстелите жени. Но изследванията в Америка, Великобритания, Канада и Дания показват, че жените с наднормено тегло наистина получават по-ниски заплати. Санкцията за затлъстяла жена е значителна, струва ѝ около 10% от дохода.

Горните оценки на надбавката към заплатата за слаба жена са толкова значителни, че една жена може да намери за почти толкова ценно да отслабне, колкото например да получи допълнително образование или квалификация.

Дискриминацията срещу жените, приемани за дебели, не е намаляла с увеличаването на броя им.

„Може да очакваме намаляване на санкцията поради увеличаване на процента на хората с наднормено тегло“, пише Дейвид Лемперт, икономист, в работен документ за bls, тъй като е станало по-нормално да си с наднормено тегло. Вместо това собаче тигмата срещу хората с наднормено тегло нараства с броя им; тя почти се е удвоила между 1980 и 2000 г. Той предполага, че това може да се дължи на „нарастващата рядкост на слабата е довела до нарастваща премия, ако имаш такава.

Заключението му е още по-фрустриращо. Тъй като по-едрите жени остаряват, пише той, те понасят последиците от годините на кумулативна дискриминация в заплащането. Като се вземат предвид други фактори, техните начални заплати са по-ниски. През цялата си трудова кариера тези жени получават по-малко и по-малко овишения.

Проучванията в Европа (където държавното здравеопазване е норма) откриват сходни по размер санкции на заплатите за жените.

Междувременно идеята, че наказанието за затлъстяване може да нараства, а не да пада, се подкрепя от данните от теста за „имплицитно отклонение“, проведен от Харвардския университет. Той изисква от участниците в теста да свързват хора от различни раси, пол, сексуална ориентация или тегло с думи като добро или лошо. И като цяло констатациите са в положителна посока – дискриминацията въз основа на раса и пол е намаляла през последното десетилетие. Отрицателните асоциации на гейовете са намалели с една трета. Теглото обаче е изключение – нагласите към тежките хора са станали значително по-негативни.

Вижте още: Защо бягането не (винаги) ви помага да отслабнете

В този контекст не е чудно защо момичетата изпитват такъв натиск да бъдат слаби. Съответно и страдат от ниско самочувствие, когато не са. Чувстват се едновременно прекомерни и незавършени. Може би жените наистина се чувстват зле със себе си, защото се сравняват с газелите, които изпълват кориците на списанията. И се заблуждават да мислят, че тези снимки са нередактирани и достъпни. Може би техните родители или лекари са коментирали теглото им, когато са били млади. Но в допълнение към този натиск е мощният стимул на пазара: жените точно осъзнават, че неуспехът да отслабнат или да бъдат слаби буквално ще им струва пари.

Икономически е рационално всеки да отделя време за образование, защото то има ясна възвръщаемост на пазара на труда и за бъдещи заплати. По същия начин изглежда икономически рационално жените да се стремят да бъдат слаби. Обсебването от това какво и колко да ядете и плащането за луксозни уроци по упражнения са инвестиции, които ще носят възвръщаемост. За мъжете обаче не са.

До известна степен жените знаят това. Преди едно поколение те сякаш дори го приемаха за даденост. Сега се бутнуват срещу него, но и едновременно го спазват.

Към момента феминизмът не е изкоренил тиранията на модела за идеална жена, а по-скоро е добавил към нея и нови аспекти.

Тъй като затлъстяването е свързано с повишен риск за здравето, някои биха могли да твърдят, че не е проблем, че има стимули за жените да не бъдат „дебели“. Но това се основава на два колебливи стълба на логиката. Първо, че теглото на хората наистина е изцяло под техен контрол. И второ, че срамът е ефективен мотиватор.

Повечето хора са изпитали ефекта, който яденето малко по-малко и малко повече движение имат върху физическата им форма. Затова е обичайно да се мисли, че теглото и затлъстяването са променлива черта. Тази, която слабите хора работят, за да постигнат, а възприеманите като дебели не успяват . Ако случаят беше такъв, тогава можеше да изглежда възможно жените да се откажат от дискриминацията въз основа на теглото.  Тоест, „просто“ да се съобразят с изискванията на обществото за вида на тялото към тях.

И все пак възприятието за пълен контрол е погрешно. Хората често съобщават за наддаване на тегло, когато започнат да приемат антидепресанти. При жените се случва и ако страдат от състояния като синдром на поликистозни яйчници.

Повдига се и въпросът защо голяма част от човечеството колективно губи контрол върху хранителните си навици през 80-те години на миналия век. Именно тогава нивата на затлъстяване започват да растат в развитите страни. Учените не са сигурни в отговора. Някои посочват възхода на преработените храни. Единодушни са обаче, че отслабването, съчетано със задържане на постигнатите резултати, е огромно предизвикателство.

Може би срамът да не би да са „дебели“ работи за някои хора.

Невъзможно е да не забележиш времето, енергията и инвестициите, които жените правят в записване на храната, която ядат, четене на книги за диети и посещаване на различни типове тренировки. Всеки, който е опитвал прочистване със сок или диета със зелева супа, ще знае, че стремежът към отслабване може да дойде за сметка на други важни неща, които момичетата и жените биха искали да правят, като възможността да се съсредоточат върху изпитите и работата си. Да са здрави. Да са енергични. Или просто да се наслаждават на храната.

Според някои проучвания момичетата откриват и възприемат очакването да „не бъдат дебели“ още на шест години. Повечето жени изглежда се опитват да се приспособят. Някои избират да не го правят. Много просто се провалят. Но какъвто и път да поемат, той винаги им коства много.

Вижте още: 

Как децата тълкуват мрачните български поговорки


Повече информация Виж всички