Ако сте тук и четете, вероятно имате бебе, което се е научило да спи като 8-месечно, 9-месечно или 10-месечно, а после рязко се е върнало към най-бебешките си навици. Това ли е регресията на съня, за която сте чували толкова много? Бебетата отново са будни всеки час, цяла нощ… Или може би се борят срещу всяка дрямка, сякаш с приспиването се опитвате да им причините нещо лошо. Или може би се вкопчват във врата ви, все едно се борят за живота си, докато се опитвате да ги сложите в креватчето.
Съжаляваме. Регресиите на съня са безкрайно изтощителни са родителя. Тези моменти, когато съннните навици на вашето сладко бебе изглежда внезапно се връщат назад, са много коварни и подли. Вие се чувствахте толкова способни и успели! Но поемете дълбоко въздух. Всичко ще бъде наред. Потърсихме най-добрите педиатрични експерти по съня, за да ви помогнем да обясним какво представлява 8-месечната регресия на съня — позната като такава, защото може да се появи по всяко време на възраст между 7 и 10 месеца. Ще разберете какво я причинява, колко дълго продължава, как да я преживеем и най-вече как да коригираме всички проблеми със съня на бебето, които се задържат по-дълго, отколкото трябва.
Какво представлява регресията на съня?
Нарушенията на съня не са сред най-честно срещаните фази от развитието на бебето, особено през първата година от живота, която е пълна с етапи на развитие. Идеята, че всяко бебе ще има нервен цикъл и регресия на съня в в някакъв определен момент, не е много добре защитена от науката. Концепцията за регресия на съня не е установена в рамките на научната педиатрична общност на съня. Въпреки това, ако вашето бебе има проблеми със съня около 8-10 месечна възраст, има няколко възможни причини. В зависимост от „защо“, регресията на съня на вашето бебе трябва или да премине бързо от само себе си, или да може да се коригира с няколко корекции на времето за дрямка и лягане.
Признаците, които родителите наблюдават, когато бебето им е в регресия на съня, включват:
Защо ви се случва?
Сънливо, но будно – това е най-лесният и коректен начин да опишете случващото се с вашето бебе. Преживяването се характеризира с неадаптивна асоциация на съня – това означава, че детето има нужда от вашата помощ, за да заспива, вместо да заспива без помощ. Причините за случващото се може да включват:
Колко дълго ще продължи регресията на съня?
Тук идват добрите новини: обикновено регресията на съня следва да продължи само няколко дни – със сигурност не седмици или месеци. Няколко лоши откъм график на съня нощи не дават сериозен повод за тревога и не се очаква да прерастнат в седмици или месеци. Вашият педиатър също трябва да може да ви помогне да прегледате графика на съня на вашето 8-месечно дете и да потвърди наред ли е всичко с продължителността на дрямката, продължителността на нощния сън и т.н., както и да изключи всякакви медицински проблеми, които може да повлияят на настроението на бебето или съня му график.
И без педиатър има какво да направите сами вкъщи.
Вашата стратегия за управление на 8, 9 или 10-месечна (или да, понякога 7-месечна) регресия на съня ще зависи донякъде от това къде откривате за промяната в съня. Ако бебето работи върху ново умение, може просто да се наложите да изакате известно време. Оставете му няколко дни лош сън и след това, когато детето вече е установило новото умение, регресията трябва да премине. Обаче има и други потенциални случаи и причини.
Когато бебешкият сън излезе от релси, дори само за няколко дни, това може да бъде наистина мъчително. Вие сте изтощени, бебето ви става капризно, защото и то е по-изотщено и вероятно и двамата все още трябва да станете сутрин и да продължите деня си. Толкова е трудно. Потърсете подкрепа от приятели и семейство – другите родители ще разберат най-добре точно през какво преминавате. Опитайте се да не влизате в заешката дупка посред нощ, въпреки че е по-лесно да се каже така, отколкото да се направи. Опитайте се да поддържате навиците за здравословен сън и осигурете структура за вашето бебе и то ще постигне здрав сън.
Имайте състрадание и търпение към самия себе си като родител. Няма действителна перфектна родителска стратегия в много от ситуациите с детето – и то не само при тези, които са свързани със съня. Позволявайте си да благодарите на себе си.
Вижте още: