Дъщеря ми (почти на три години) обожава смартчасовника ми. Може би защото, още докато беше бебе, й давах да си играе с него, без да ме е страх, че може да му направи нещо. За разлика от смартфона ми, който вече на два пъти изпуска, защото е напълно забранен за пипне – на часовника няма какво да му се счупи. С пръстче сменя екраните и натиска копчета отстрани – най-много да пусне функция „упражнения“ или да смени тапета, преди да й омръзне.
Няма да затъвам в детайли как го опазвам от ръчичките й, за да напиша възможно най-вдъхновения текст за продукт, който, уви!, все още не е за нейната възраст.
Препоръчват първите смарт часовници за деца, които са навършили 5 години. До към 12-годишна възраст те могат спокойно да носят устройството, без опасност да потънат в дигиталния свят.
Има защо дъщеря ми да е привлечена: красивият дизайн на Kids watch я плени веднага.
Широкият екран със заглавна картинка на космонавт й се стори адски забавен. Картинката може да се смени и с по-„момичешка“ от опцията „настройки“ в менюто. Сложихме сладко розово котенце.
Дизайнът на разглеждания от нас модел е в черно, като по каишката и циферблата има розов кант – преназначен е за момичета. От Vivacom, съответно, предлагат и модела в синьо, който е таргетиран към момченцата.
От дивайс, който доскоро мислех за не съвсем нужен, или най-малкото за глезотия – сега ми се струва, че освен чисто фунционална страна, един симпатичен детски смартчасовник, снабден с добре подбрани „умни“- функции, би могъл да има и образователна цел.
Добре е много преди да получи смартфон (а според мен това не трябва да се случва, преди детето да стане поне на 14 години – познайте дали повечето родители са на същото мнение) – ученикът да разполага със собствено устройство, което да му позволява да изпраща съобщения на приятели и родители, да звъни у дома, ако има нужда от нещо, или да провежда видео разговори самостоятелно. Също така – да получава входящи разговори или съобщения от мама и татко, а и от приятели.
Е, освен гореизброените функции, Kids watch, прелаган от Vivacom, има и допълнителни екстри, лесно достъпни от менюто, което е на български. Има едно копче за навигация отстрани. От началния екран с лесен жест наляво се влиза в опция „Направете повикване“ а надясно – в Chat-менюто.
Класическият „Списък с повиквания“ може да покаже на детето, кой го е търсил. Следват „Телефон“, „Камера“, „Галерия“, „Контакти“, „Видео разговор“. Но освен тези подразбиращи се функции, часовникът разполага още с фукнкция за бърз чат и изпращане на гласови съобшения в реално време.
Опцията за изпращане на СМС е ясна, но в случая съобщенията минават чрез модерната eSIM технология. Това означава, че няма никакъв шанс детето да извади SIM-картата физически, просто защото такава карта няма… Но за това – по-надолу.
Продължаваме с функциите: чрез „Крачки“ се изчислява броя на крачките, изминатите километри и изхабените калории. По подразбиране са зададени 8 хиляди крачки на ден, плюс седмичен календар. Функцията е полезна за родителя, когато следи количеството на движениетo, и е напълно безценна за онези, които се притесняват от затлъстяване или други физически проблеми на детето.
Опцията „аларма“ също е важна и полезна за събуждането сутрин на време за училище. Ако съдя по своя смартчасовник – ако има нещо, което наистина може да ме събуди, това е точно неговата аларма, която действа чрез вибриране и разтърсване на ръката. В случая алармата не е толкова агресивна и е само чрез мелодия. Но пък можете да настроите звука на мултимедията от „Меню“, така че да бъде достатъчно висок за събуждане.
Включени са още функции „Хронометър“, „Калкулатор“ и „Прогноза за времето“. Последната функция се настройва автоматично чрез актуализации на местоположението в реално време чрез Google Maps.
Колкото до местоположението – то е винаги точно, защото часовникът е снабден, разбира се, с GPS.
За да задействате всички функции на смартчасовника, включително сверяване на времето, ще трябва да свалите приложението Kids Watch, до което се достъпва, чрез сканиране на QR-кода в менюто „Свързване на часовника“.
След това е лесно: можете да говорите по телефона, да провеждате видео-разговори, включително и групов чат с други представители на семейството или приятели на детето, да изпращате и получавате гласови или текстови съобщения. Ще можете също така да добавяте телефонни номера на детето в „контакти“.
Чрез технологията eSIM, можеш да вържеш часовника с който искаш оператор. Макар да е брандиран от Viviacom, часовникът се продава и самостоятелно без план, като цената му е почти 250 лв. Можете да видите какви са опциите за план към Vivacom.
И не на последно място: да поговорим за батерията.
Уверих се, че е много издържлива по това, че е у дома от една седмица и макар да е използван малко – само за това ревю – не е изключван изобщо, а чертичката на батерията не е помръднала. От Vivacom обещават до 100 часа живот на 800mAh-ата батерия, докато устройството се използва. В комплекта се съдържа и зарядно, което е специфично за модела, но единият край на кабела е с USB-порт, така че може да се зарежда безпроблемно както през компютър, така и в електрическата мрежа.
Като заключение – много ми харесва и дори бих искала отново да съм дете, за да мога да го нося: доста по-опростен е от моя, в същото време има функции, които го правят практически като мини-смартфон.
Е, ако я питате нея – тя е достатъчно голяма, за да си го има.
Засега обаче единственото, което се сеща да прави с розовия часовник, е да го гушка, заради сладката картинка на коте. А, даа – и веднага успя да си прави десет-петнайсет селфита с камерата, като едва хвана в кадър горната част на главата си.
Не бързай, дете. Има време…
Вижте още: