Броят на опитите за самоубийство нараства с обезпокоителна скорост. Според проучвания в 59 страни с ниски и средни доходи всеки шести млад човек е правил опит за самоубийство. Това тревожно развитие налага по-големи превантивни усилия. Темата е в центъра на ново проучване, публикувано в Journal of Youth and Adolescence.
Можете да намерите горещите линии, с които можете да се свържете у нас, тук и тук.
„От решаващо значение е да се идентифицират житейските обстоятелства, които увеличават риска от самоубийство сред младите хора“, казва Милан Обайди, доцент в катедрата по психология в университета в Копенхаген. „За съжаление, настоящите методи за оценка на рисковите фактори са почти безполезни – компетентните власти в различните страни не могат да идентифицират хората, които са изложени на риск.“ На практика зависи единствено от хората, които имат нужда от помощ, дали ще потърсят помощ.
„Неотдавнашното самонараняване е най-важната индикация за риск от опити за самоубийство. Освен това открихме пет други рискови фактора: интернализиране на проблеми като тревожност и депресия, проблеми със съня, хранителни разстройства, песимизъм относно бъдещите перспективи и виктимизация“, споделя Обайди.
До момента вече е имало опити за използване на изкуствен интелект за локализиране на риска от самоубийство, но те имаха значителни недостатъци.
„Наред с други неща, взаимодействието на защитните фактори и рисковите фактори е пренебрегвано. И предишни проучвания са пренебрегвали включването на установени теории за суицидното поведение и вместо това са използвали чисто алгоритмична оценка на риска“, допълва той.
С други думи, техният модел може да идентифицира кои млади хора са изложени на риск от самоубойство по-добре от всеки друг.
„Нашият модел показва, че рискът от опити за самоубийство на младите хора не е просто сбор от различни социални, икономически и психологически натиск. Вместо това можем да видим, че вътрешно- и междуличностните процеси са от решаващо значение за риска от самоубийство““, казва Обайди. „Те включват липса на оптимизъм по отношение на образованието и кариерата, конфликти с най-близките и виктимизирани преживявания.“
Спирането на тревожното нарастване на опитите за самоубийство сред младите хора изисква по-холистичен подход към проблема, казва Обайди. „Нужно е да се проучат както рисковете, така и защитните фактори в много индивидуални, психологически, социологически и екологични области.“
Вижте още:
Водещата причина за детска смърт в Европа е самоубийство – чатбот за превенция?