Ще пътувате в чужбина? А погрижихте ли се за телефона си

| от Mamamia |


Няколко трика, с които да се погрижим за устройството си преди път

Много хора знаят (и най-вероятно вследствие на болезнен опит), че няма по-голямо главоболие от това любимият телефон да се изгуби, счупи или развали. Неприятностите, които следват от подобно събитие са толкова съществени, че човек с право следва да се замисли дали да не вземе предварително някакви мерки, та да не му се случват подобни инциденти.

Неслучайно смартфонът в 21 век е почти толкова ценен, колкото (едва ли не) собственото ни дете – освен, че сме почти болезнено привързани към него, в устройството се съдържат не само всичките ни възможни забавления и достъп до най-близки хора, но и информация, която често е невъзможно да се възстанови с лека ръка: снимки, бележки, записки и прочее.

Това е само още една сериозна причина да вземем някои мерки и предварително да се погрижим за телефона си, преди да тръгнем на пътуване.

Използате ли облачна услуга?

Повечето от новите телефони с Android, както и всички iPhone-и, имат опция за синхронизиране на данните в облак. Разбира се, ако използвате услугите на Google, то това си има определена цена, особено ако възнамерявате да надхвърляте 15-те гигабайта, които идват към безплатния профил.

Във всички случаи, облачните услуги стават вече незаобиколими, независимо че вие лично предпочитате да записвате всичко на външно устройство.

Не забравяйте, че ако използвате облачна услуга, с която синхронизирате вашите данни, ще можете много по-лесно да прехвърлите всичкото съдържание от настоящия си смартфон към ново устройство, ако се наложи. Също така, ще можете да контролирате данните си, ако смартфонът ви изчезне или се повереди по време на пътуването.

Вижте още:

Имате ли достатъчно място на устройството?

Ще кажете, че имате достатъчно място за снимки в платения облак (ако плащате за облачна услуга, разбира се), но имайте предвид, че по време на пътуване може да ви се наложи да изтеглите приложение повече от веднъж, затова е важно да имате достатъчно място и на самото устойство. Възможно и да ви се наложи да сложите много голяма пътна карта, например, особено ако разполагате с приложения като платената версия на OsmAnd и се намирате в мултимилионен град. Всяка една от картите изисква стотици мегабайти памет. Но също така трябва да имате достатъчно място, за да сваляте на телефона заявления, билети за пътуване и прочее. И всичко това извън мястото, отделено за снимки и видео!

Намерихте ли най-подходящия план за разговори и мобилен интернет? А проверихте ли роуминга си?

Говорете с вашия мобилен оператор, за да видите какви опции има за мобилен интернет и телефонни услуги в страната, която ще посетите.

Много внимавайте да не оставяте мобилния си интернет включен, ако пътувате в страни, с които операторът ви няма договор: това може да доведе до начисление на непостилни такси.

Същото важи за роуминга ви: вижте какви са условията по договора ви и се информирайте колко биха ви стрували входящите и изходящи разговори и дали няма да ви е по-изгодно да ги осъществявате през мобилните данни чрез приложения като Viber, Messenger, Whatsapp и прочее.

Имате ли едно наум, когато използвате публичен Wi-Fi?

Използването на публични интернет мрежи по летища, в автобуси или от безплатни градски спотове е рисковано. Ако ще използвате обществен Wi-Fi, уверете се, че сте защитени. Първо, изключете автоматичното свързване в настройките на Wi-Fi – това ще ви попречи да се присъединявате автоматично към всякакви налични обществени мрежи. Второ, изключете Bluetooth (или AirDrop, ако изполвате устройство на Apple) и така ще преотвратите още една възможност хакерите да достъпят до вашето устройство.Трето, ако е възможно, използвайте VPN мрежа – тя ви осигурява допълнителна защита.

Вижте още:

Прегледахте ли приложенията си?

И като казахме VPN (виртуална частна мрежа), знаете ли, че при пътуванията в някои страни VPN мрежите са буквално животоспасяващи? Първо, те могат да ни предпазват от наблюдение на трафика ни, особено ако сме в страна с рестриктивни власти (а тези страни стават все повече и повече по света). Има и друго: благодарение на VPN можете да достъпвате съдържание, което иначе би било блокирано в дадена държава. Това може да са видеа в YouTube, но може и да е важна информация от Wikipedia например.

От друга страна съвременните пътувания все повече и повече разчитат на приложения. От Booking и Airbnb, през приложения за четене на pdf и сканиране на билети, до приложения за таксита и самолети – смартфонът става все по-важен играч в пътуването.

А снабдили ли сте се с приложения за превод на съответния език? Освен услуги като Google Translate, не е лошо все пак да си инсталирате и някакви речници или самоучители, които да ви осигурят безпроблемен превод на дадени думи и изрази.

Разбира се – и карта. Както вече казахме – отличен вариант е да си свалите офлайн карти, като например такива за приложения тип OsmAnd. Но и картите на Google Maps работят офлайн, като само стартирането им обикновено изисква интернет.

Включени ли са функциите ви за проследяване на устройството?

Ако имате Find My iPhone или подобно приложение или функция за проследяване, уверете се, че те са включени и свързани: може да са ви необходими, ако забравите някъде телефона си или пък ви го откраднат.

Добра идея е и да споделяте местоположението си с партньора/партньорите си по време на пътуването, особено ако се разделяте или ако се разхождате по места, в които е възможно да има риск.

Взехте ли зарядните и преносимото зарядно устройство?

Не е нужно да носите огромна тухла тип зарядна банка – ако става дума само за смарфона ви, заложете на по-малки преносими зарядни устройства. Можете да ги зареждате нощем и така през деня ще имате допълнителна батерия. Не забравяйте и кабела, а и самото зарядно.

„Облякохте“ ли смартфона?

Добра идея е да се снабдите с каишка за смартфона, така че да го носите като чантичка. А също и здрав, може би дори водоустойчив калъф.

Когато пътувате е чудесно, ако може да закачате телефона през тялото си – така опасността да се изхлъзне или да бъде задигнат от джоба ви намалява сериозно. Освен това определено улеснява използването на устройството, което така или иначе неминуемо ще ни трябва навсякъде. Каишката е удобна също така и ако имате намерение да правите снимки – така няма опасност от прекомерно вадене телефонът ви да падне и да се счупи.

Добре е да го снабдите и с водоустойчив калъф – ако вали, ако изпуснете устройството в локва, ако стане нещо непредвидено или го залеете с течност, докато е в багажа: водоусточивият калъф е много добра инвестиция за всеки, който пътува.

Добър вариант е и да сложите на телефона си калъф тип тефтерче: така препазвате екрана и като цяло тефтерчетата са много по-сигурни от силиконовите им събратя.

Снабдихте ли се с офлайн музика, филми и подкасти?

При пътуване в автобус, при висене по летища, при всякакви случаи на непредвидено чакане или внезапна скука – винаги е добре да имате качени забавления на телефона. Филми, подкасти, музика или книги – опитайте се да ги свалите, така че да не ви се налага да използвате интернет, докато гледате, слушате или четете. Както вече казахме – отворените и безплатни Wi-Fi мрежи на обществени места не са най-безопасното нещо. А мобилният интернет обикновено идва на някаква цена.

Нали взехте слушалките? Но не големите…

Разбира се, за да гледате и слушате сред хората, трябва да имате слушалки. Но ви съветваме да не вземате обемните си и суперскъпи слушалки – достатъчно грижи ще имате да внимавате за едно устройство (телефона), за да се грижите и за още някоя джаджа. Вместо това заложете на малки, а ако може и по-евтини тапи за уши – достатъчно ще ви е да слушате и гледате с тях, а и няма да ви е яд, ако ги забравите някъде, загубите ги или ви ги откраднат…

Вижте още: