76% от българите искат забрана на клетките за телета

| от Mamamia |


Според социологическо проучване на Market Links от ноември 2024 г. 81% от българските граждани вярват, че отглеждането на телета, изолирани в индивидуални клетки, не е оправдано, след като има начин за отглеждането им с по-малко причиняване на страдание.

Съгласно резултатите от проучването, същият брой от отговорилите са на мнение, че няма причина телетата да продължават да се отглеждат изолирани едно от друго, ако липсва дори икономическо оправдание за продължаването на практиката. Във връзка с това 76% от запитаните искат законова забрана на клетките за телета в животновъдството у нас.

Проучването на агенция MarketLinks е проведено сред представителна извадка от 1017 респонденти по смесена методика от лично интервю и онлайн панел.

Между 13 и 14% от запитаните в рамките на изследването не изказват мнение по въпроса за или против прекратяване на отглеждането в клетки и преминаването към групово отглеждане не защото са против такава реформа, а единствено защото не се чувстват достатъчно подготвени да формират ясна позиция по темата.

Резултатите от проучването красноречиво показват колко драстично са се увеличили и интересът на българите към хуманното отношение към телетата, и подкрепата им към преминаването от индивидуални клетки към групово отглеждане само за последната половин година.

При по-ранно проучване на MarketLinks от март, 2024 г., между 39 и 41% от от респондентите изобщо не са наясно дали у нас има законодателство, което закриля телетата и дали практиката по затваряне на новородените телета в единични клетки следва да бъде прекратена. Към онзи момент все пак повече от половината българи смятат, че отглеждането в индивидуални клетки трябва да се прекрати, но утвърдително отговорилите все пак са едва 51%.

Само шест месеца по-късно, след активна информационна кампания относно спецификите на пракитката и по-хуманната ѝ алтернатива, гласовете в полза на желаната промяна нарастват с близо 30 процентни пункта.

За настоящите резултати вероятно допринасят и междувременно публикуваните данни от социално-икономически анализ на Института по аграрна икономика, според които забраната на клетките за телета няма да доведе до значителни последици в сектора на животновъдството.

„Българското общество категорично става все по-чувствително към страданието на животните”, коментира Стефан Димитров от организацията „Невидими животни”.

„До момента това е проличало във всяка досегашна инициатива, свързана с хуманно отношение и със защита на животните. Дълго време е липсвала достатъчно публична информация за порочни практики в говедовъдството, хората просто не са знаели какво се случва. Вече не е така и резултатите са налице, те говорят сами за себе си.”

Петиция по темата за забрана на клетките за телета, администрирана от „Невидими животни”, е събрала над 70 хиляди подписа от март 2024 г. насам.

„Желаната промяна отговаря не само на нагласите на българските граждани, но и на съвременните научни достижения, каквито са препоръките на Европейския орган за безопасност на храните (ЕОБХ). Според тях телетата следва да се отглеждат в малките групи от 2 до 7 животни, където могат да тичат, да подскачат и играят, а не да се изолират в малки клетки месеци наред, които им причиняват физическо и психическо страдание”, допълва още Димитров.

„Призовавам българските политици да чуят гласовете на хората и на науката, както вече над 100 кандидати за народни представители от 6 парламентарни сили направиха в рамките на последната предизборна кампания.”

Позициите на всички отговорили кандидати за народни представители за изборите през октомври, 2024 г. можете да прочетете тук, а петицията за забрана на клетките за телета в животновъдството е на разположение на всички заинтересувани тук: www.bezkletki.bg


Източници:

Петиция: https://bezkletki.bg

„Невидими животни“: https://nevidimi.bg/;

Социологическо проучване, ноември 2024: https://docs.google.com/presentation/d/1vz7DcDrMJAC_QxibgtjyRKH4xBYVjSGj/edit#slide=id.p1

Социологическо проучване, март 2024: https://docs.google.com/presentation/d/1cc-XBSCwVvd11aMg3uS31APMOxc4JCFk/edit#slide=id.p1

Директива 2008/119/ЕО на Съвета от 18 декември 2008 година за определяне на минимални стандарти за защита на телетата: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/?uri=CELEX:32008L0119&qid=1705749753841

Препоръки на Европейския орган за безопасност на храните (ЕОБХ): https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.2903/j.efsa.2023.7896

Социално-икономически анализ от отпадане на клетките при отглеждането на телета в България. Оценка на разходи и ползи: https://docs.google.com/document/d/1MWr_nlHcwnDPLydv-kFHTl5Bnt9CqBQimdqKJfPyW_I/edit

Позиции на кандидат-депутати за животните, октомври 2024: https://nevidimi.bg/popitahme-kandidat-deputati-pozicii-zhivotni-2024


Повече информация Виж всички