Шокиращи кадри от тайно разследване, показващи лисици, отглеждани във ферми за кожи във Финландия, породиха гнева на местната общественост и природозащитниците по света, съобщава Сдружение „КАЖИ“*.
Подути и инфектирани очи и уши; наранени и окървавени опашки; деформирани крака; затлъстели „чудовищни лисици“ с огромни кожни гънки…това са част от умопомрачителните кадри. Канибализмът и загиналите преждевременно животни също са заснети в част от шестте разследвани ферми. Запечатани са кадри от бебе лисиче, което гризе части от трупа на своето братче или сестриче в обща тясна клетка.
Всички заснети материали ясно разкриват страданието на животните, убивани само заради козината си, дори в страна като Финландия, където търговците на кожи се хвалят, че почти 100% от фермите за кожи от лисици са сертифицирани със сертификата WelFur. Въпросните сертификати претендират за „най-високо ниво на хуманно отношение към животните“, но документираните жестоки условия показват, че те нямат никакво покритие. Козината от лисица с произход от Финландия се използва от марки като Fendi, Yves Salomon, Woolrich, Ermanno Scervino и Max Mara.
Разследването, извършено във ферми в Западна Финландия между юни и ноември 2022 г. от организацията за защита на животните Oikeutta eläimille и Humane Society International/Europe, идва на фона на нарастваща подкрепа за забрана на фермите за кожи в целия Европейски съюз. Европейската гражданска инициатива „Европа без цени кожи“ до момента е събрала над 1,3 милиона подписи на граждани на ЕС. Тя цели забрана на всички ферми за кожи в ЕС, както и забрана на продажба и внос на стоки, идващи от такива ферми.
Кристо Мауримаа от разследващата организация Oikeutta eläimille сподели:
„Повечето финландци искат да забранят отглеждането на животни в телени клетки само заради козината им, но нашите политици не успяват все още да сложат край на жестокостта. Една забрана в целия Европейски съюз би помогнала на животните и в други страни членки, където алчността за пари се цени повече от хуманното отношение към животните.“
Петя Алтимирска от организацията за защита на животните „КАЖИ“, която от години се бори за забрана на фермите за кожи в България, допълва: „Напълно неприемливо е милиони животни да продължават да се подлагат на страдания заради мода. Кадрите от Финландия потвърждават това страдание. Измисленият от кожодерската индустрия сертификат за „хуманно отношение към животните“ е неуспешен опит да се измие грозното лице на тази дейност. Условията във фермите за кожи са толкова брутални, че повечето хора трудно могат да понесат тази гледка. У нас кадрите във фермите не са много по-различни. Добрата новина е, че вече ясно се вижда огромната обществена подкрепа за Европейска гражданска инициатива за забрана на кожите. И въпросът не е дали, а кога.“
Вижте още: