С приятелка си говорим за това как се градят „приятелски компании“. Минавайки през живота, всеки си създава приятели, дори и най-чепатите характери от нас.
Но приятелската компания, в която имате изградена група, споделяте си важните неща от живота, по празници се събирате да пиете и пеете и най-важното – създали сте помежду си това усещане за семейството, което човек сам избира…
Това е по-трудна задача.
Просто изискването не е само да се сприятелиш с някого, а всеки в групата да е достатъчно близък приятел с всички останали, за да може вашето малко общество да функционира стабилно и да просперира.
Ясно е, че някой ще е ядрото, друг ще е душата на компанията и ще има и хора в периферията (особено ако става въпрос за достатъчно голяма група от хора). И все пак между отделните членове трябва да има достатъчно близост, за да може да говорим за истинска компания.
Как обаче се постига това? Според мен вариантите са следните.
През целия си живот сте били заедно и сте останали достатъчно близки. Въпреки че животът ви е подхвърлял на различни страни, сте се връщали един към друг през годините, независимо от всичко.
Може да сте привлекли още някого по пътя – гаджета, приятели по други линии и т.н., но споделените преживявания и фактът, че сте минавали заедно през добро и лошо, крепи тази група и я превръща в семейство.
Ключовото в случая е именно това – отраснали сте заедно и сте запазили много общи спомени и преживявания. Минали сте си през влюбванията, през различните разочарования и провали, през успехите и силните моменти. Знаете си и кътните зъби, дето се казва. Общото минало е това, което ви пази заедно, дори и да сте безкрайно различни като хора.
Университетът е място, където можеш да преоткриеш себе си. Това са годините, в които точно си загърбил тийнейджърстовто, но все пак не си се вмъкнал още съвсем в света на възрастните. И съответно приятелите, които срещаш в този период, имат огромно значение за това как ще се дооформиш като характер, какви възгледи ще възприемеш за света.
В този период с хората наоколо си влияете наистина силно и това прави висшето образование толкова подходящо за изграждане на здрави и трайни компании.
Най-малкото се очаква, че сте се събрали в курса хора с идентични интереси, а след това преминавате през редица глупости заедно – учене, изпити, влюбвания, раздели, купони, пиянски повръщания, първа работа, първи разочарования от „истинския живот“… Затова и връзките, които се градят в този период са едни от най-силните и трайните.
Не навсякъде е така, но има някои работни места, където принципът, че екипът е семейство, не е просто поредната корпоративна глупост. Там хората наистина се харесват помежду си, излизат заедно и държат на това отношенията да са искрени.
Една от причините подобни компании да работят, е, че хората вътре знаят кой през какви проблеми преминава – и в работна среда, и по принцип. Важното в случая обаче е да се слагат много ясни граници – приятелството си е приятелство, но работата трябва да се върши.
Проблемът при подобни приятелски компании е, когато дойде момент за нарушения в средата – някой реши да смени работното място, дойде повишение, за което претендират двама или повече членове на групата и т.н. Всичко това може да постави целостта на групата под въпрос. Най-често обаче компанията оцелява, дори отделни нейни членове вече да не са част от цялото.
Вижте още:
Хобитата имат невероятна сила да събират хората, които ги практикуват. Понякога това ще е школа по танци, в която след тренировка се излиза да хапне или пийне по нещо. Понякога ще е фенклуб на спортен отбор, с който всеки уикенд гледате мачове на любимия тим, а понякога ще е малък колектив от активисти, с които организирате протести срещу домашното насилие.
Идеята в случая е, че се събирате съмишленици и другари (в онзи чист и непокварен от комунистите смисъл на думата) и се занимавате с нещо, което всички заедно обичате. А след това започвате да се откривате и като човешки същества, да споделяте повече помежду си и да изграждате силни човешки връзки.
Понякога подобни компании не оцеляват много, защото интересите на хората вътре се менят. Друг път обаче именно така се изграждат едни от най-здравите и трайни връзки, а групата става повод за създаване на семейства, семейни компании и т.н.
При приятелските компании не е нужно да си един от създателите им, за да станеш част от тях. В някои случаи те възникват около даден човек или група от хора. Например много весело младо семейство, което има много различни приятели от различните си интереси и решава да ги събира регулярно, докато не се оформи обща група.
За целта това, което трябва са харизматични, симпатични хора, които имат нужда да събират различни други хора с идеята, че всички заедно може да си допаднат.
Подобни компании могат да са доста неопределени в състава си, да има много приходящи лица, но се залага на това, че на всички, които присъстват им е приятно и весело. Пък ако отделни хора от групата вземат, че се харесат и да се сприятелят помежду си, още по-добре.
Вижте още: