„Мотивирай ме да спра да пия“

| от Mamamia |


Aко все още ви върти празничната спирала, а „банкетната клапа“ се е отворила широко още преди Коледа, за да продължи с десетките именни дни през януари – да намерите мотивация за спиране на пиенето е трудно.

Oтделно от празниците, извиненията за обръщане на по чашка-две вечер са предостатъчно: зима е, скучно и депресивно е, а и всички пият – според обширен анализ на алкохолния пазар, публикуван преди дни в „Капитал“, близо две трети от българите пият спиртни напитки всеки ден. Продължава да се пие както и преди, и дори повече, ако се съди по продажбите на високоградусови напитки през последните 10 години, които са с устойчив ръст в обема – отново според данните за пазара.

Очевидно ще имате нужда от нещо повече от силна мотивация, за да спрете вредните си навици и да се върнете във форма.

Така че, ако все пак ви се струва, че „достатъчно е достатъчно“ и определено е време да започнете с прочистването на организама си, ето няколко начина да намерите необходимата мотивация.

ВАЖНО Е ДА СЕ ЗНАЕ

Желанието да се спре алкохола обикновено се появява, когато започнат сериозни проблеми като махмурлук, проблеми с настроението и социални отклонения, като например проблеми във връзката, закъснения и липса на концентрация в работата.

Започнат ли да доминират подобни проблеми, повечет хора осъзнават, че имат поне една силна мотивация да спрат да пият.

Но отказването от алкохола изобщо не прилича на разходка в парка – особено ако сте развили зависимост. Желанието за пиене, факторите, които предизвикват нуждата от пиене и дори мозъчната химия могат да поставят под въпрос мотивацията ви.

Много хора правят по няколко опита за отказване, преди да успеят да спрат пиенето успешно.

Изследванията показват, че мотивацията да останем трезви е най-важната крачка към възстановяването от алкохолна зависимост.

И така, как да запазите мотивацията си за спиране на пиенето, дори когато нещата станат физически и психически трудни, заради навика и зависимостта?

НАМИРАНЕ НА МОТИВАЦИЯ

В началото е важно да определите мотивацията си, да сте напълно наясно с нея и да не си променяте мнението.

Каква е истинската причина, поради която искате да направите промяна в живота си и да изключите алкохолния навик от него?

Отговорът може да варира при различните хора, но най-общо мотивацията за спиране на пиенето обикновено идва основно от чисто човешкото желание да се справяме по-добре физически или емоционално.

Искаме и да си спестим здравословните рискове или да се отдръпнем от лапите на дадено заболяване, което сме развили с „бохемския“ начин на живот. Или ни се ще просто да се чувстваме по-осъзнати и да се наслаждаваме истински на живота, без мъглата на опиянението.

Възможно е да сте мотивирани и от нещо конкретно, например да бъдете по-добър родител, да станете по-продуктивни в работата или просто да имате повече време и енергия.

Съществуват два различни източника на мотивация – вътрешна или вътрешна мотивация.

Вътрешната мотивация е например желанието за по-добро здраве, кожа, сън, настроение, общуване и др.

Външна мотивация включва хората, които подкрепят желанието ви за промяна – като семейство, приятели, близки, работодатели/работници, лекари.

Разпознайте своя основен източник на мотивация.

А ако започнете да губите увереност, прибегнете до някоя от следните стратегии:

Визуализирайте как би изглеждал животът ви без алкохол.

Представете си, че изглеждате и се чувствате по-добре. Представете си колко прекрасно е да се събудите сутрин след като най-после сте се наспали дълбоко! Колко прекрасно е да се събуждате отпочинали и с ясен ум. Прекрасно е и кожата ви да започне да си възвръща блясъка, а тялото да спира да се дехидратира. А какво би било да присъствате пълноценно в предстоящия ден и да се освободите от вината и срама, свързани с пиенето?

Запишете на лист причините да се откажете.

Например: „Искам да бъда пълноценен за семейството си“ или „Искам да се съсредоточа по-добре в работата“ или „Не искам да стигна до зависимости като някои ужасяващи примери, които познавам“. Факт: понякога лошият пример от алкохолизма на близки и познати може да послужи като по-силна мотивация, отколкото позитивният пример със ползите за здравето и дълголетието.

Други често срещани причини, които можете да опишете и да четете, за да си примпомняте, когато губите мотивация, са спестяването на пари или наличието на повече време през деня. Направете списък и го дръжте със себе си като постоянно си напомняте какви награди и ползи ви очакват, ако се придържате към избрания курс.

Поставяйте си постижими цели.

За да се настроите за успех, набележете си цели, които са реалистични. Ако например в миналото сте имали проблеми с отказването на алкохола, помислете за определяне на седмичен лимит на питиета, който да намялвате с течение на времето. Постигането на по-малки стъпки по пътя може да ви помогне да се почувствате успешни и да повиши мотивацията ви.

За съжаление, при напредване на алкохолния навик, поставянето на лимити не е успешно. За много от хората с тежка алкохолна зависимост положението е „Всичко или нищо“. Ако сте стигнали дотам, определено освен желязна мотивация, ще се нуждаете и от много подкрепа, включително от специалисти.

Премахнете изкушенията.

Ако у дома ви стоят наредени бутилки и си въобразявате, че „няма да пипнете“, си играете с огъня. Колкото на по-достъпно и лесно място са наредени бутилките, толкова по-трудно и изкушаващо ще ви бъде. Същото важи за социалните събития. Ако ще спирате пиенето, спрете и приятелите, както и местата, които вървят с него… Нали не мислите, че ще можете да минете с една минерална вода сред приятелите, след като всички знаят колко обичате чашката?

Понякога помагат окуражаващи цитати и мантри, подкасти и полезни съвети.

Слушайте подкасти за трезвеност или четете книги за отказване от алкохола. Може да е от голямо значение да чуете истории на други хора, които са минали по този път и могат да предложат полезни съвети.

Водете си дневник, в който да записвате окуражителни твърдения и цитати. Редовно се обръщайте към тях и ги произнасяйте на глас, за да започнете да променяте начина си на мислене в посока на любов към себе си и увереност. Идеята е да замените самоунищожителните мисли с окуражаващи.

Вижте още:

Намерете си съюзници, когато нещата станат трудни.

Нищо не може да се сравни със системата за подкрепа, която може да даде семейството, приятелите и останалите близки. Намерете местна общност от съмишленици. Бъдете открити пред доверени приятели и роднини за намеренията си и настоявайте за тяхната подкрепа и насърчение.

Избройте нещата, които ще ви липсват най-много след спирането на алкохола.

Вместо да ги отричате, напишете нещата, които знаете, че ще ви липсват след пиенето – например социалното общуване. Или образът, в който влизате, когато пийнете. Или пък приятното опиянение. А може би това, че алкохолът неотменно помага да се отпуснете. Или това, че когато се чувствате стресирани, ви релаксира. Помислете за алтернативни социални дейности. Какви други начини за отпускане и убиване на стреса познавате? Предварителното планиране и подготвянето на резервни варианти на действие ще ви помогнат да се справите с отключващите алкохола фактори, когато и ако се появявят.

Не бъдете прекалено строги към себе си.

Състраданието към себе си играе голяма роля за постигането на целите ви. Ако имате неуспех, напомнете си, че сте човек и правите всичко възможно. Може би отпускането към пътя към целта е знак, че трябва да преразгледате и коригирате целите си? Движете се със собственото си темпо и говорете със себе си така, както бихте говорили с любим човек.

Празнувайте успехите си (практикувайте положителна подкрепа).

Награждавайте се за постиженията и напредъка си. Следете парите, които спестявате, като не пиете, и се поглезете с хубава вечеря или подарък. Затвърдете посланието, че сте силни, способни и можете да постигнете всичко, което си намислите!

Разбира се, ако ви е трудно да се придържате към тези стратегии сами, няма да сте първите.

Отказването от алкохола е предизвикателство, не на последно място, защото промените в мозъчната химия правят изключително трудно придържането към целта. Силата на волята, макар и от съществено значение за възстановяването, далеч не е единственият инструмент, от който повечето хора се нуждаят.

Консултациите, групите за подкрепа и дори медикаментите могат да улеснят значително поддържането на курса, когато пътят стане труден. Освен клубове за споделяне и подкрепа (като Анонимните алкохолици в България), има и редица възможности и групи за онлайн срещи. Не ги подценявайте – може да намерите нови добри приятели. И със сигурност – нови пътища в живота си.

Вижте още:


Повече информация Виж всички