Автомобили, прах и жега – София не е най-забавното място на света, когато настъпи лятото. Редуването на горещи и дъждовни дни обаче ни кара да гледаме към морския бряг с недоверие.
Следобедите в парка от своя страна ни карат да мечтаем за бягство от всекидневието и за разходки сред слънце и природа. Не всеки може да си вземе отпуск в тези моменти, но може да си организира кратко спасение от града и жегата.
Тук идват предимствата на столицата – освен безброй паркове, тя предлага и страхотна близост до приказни места за пикник и разходки, които са на една ръка разстояние.
Предлагаме ви 10 от тези любими места, които да посетите за ден, докато чакате по-дълга почивка.
Парк дворец „Врана“
Къде: Бул. „Цариградско шосе“ 381
Кога: Събота и неделя от 10:00 – 16:00 ч., а на всеки половин час има и организирана разходка.
Как: Директен автобус номер 505 от „Орлов мост“ (движи се само през уикенда), има и паркинг за автомобили.
В покрайнините на София съществува място, за което малко столичани се сещат, а голяма част от тези, които са чували за него, никога не са го посещавали. Страстният ботаник и орнитолог цар Фердинанд създава парка „Врана“ през първата половина на XX век като едно от първите произведения на пейзажно парково изкуство в България.
Разхождайки се през този впечатляващ парк, ще срещнете 821 дървесни, храстови и тревисти вида от 118 семейства и 435 рода, някои от които – много редки. Минете покрай езерото с лилиите, където ще може да се полюбувате на гигантската лилия, която достига до 2 метра в диаметър.
Кралските конюшни, алпинеума „Далем“, както и разбира се, самият дворец, са само част от забележителностите на парка. Това е красиво място, с усещане на западноевропейски парк, където можете спокойно да се разходите и поиграете с децата си.
Водопад „Котлите“
Къде: до с. Туден, близо до гр. Годеч.
Как: Автомобил, оставя се преди входната табела на Разбоище и след това пеша. Възможно е и с кола до Букоровския манастир, но по черен път.
Това е поредното необикновено място в близост до столицата. Разходката е изключително лесна, но ако я предприемате през топлите летни дни, не забравяйте да вземете слънцезащитен лосион, тъй като по равните полета няма много сянка. Пътеката води до Букоровски манастир, а водопад „Котлите“ се намира на по-малко от 10 мин. от него. Както всичко е равно, така изведнъж се озовавате на върха на красиви скали. По леко стръмна пътечка надолу ще излезете на рекичката и ще можете да застанете точно над водопада. Гледката е красива, а облите камъни наоколо ще ви позволят да поседнете и да се насладите на момента.
Кътински пирамиди
Къде: Района на град Нови Искър, в землището на с. Кътина, паркиране на края на ул. „Пирамидите“.
Как: С автомобил и пеша.
Ако предпочитате нещо не толкова цивилизовано и искате да организирате тайнствена мисия за своите деца или пък любим човек, може да посетите Кътинските пирамиди.
Те са образувани чрез ерозия на свлечени от планината скални маси. С всяка следваща година състоянието на обекта деградира все повече, така че отидете и ги вижте, докато все още можете. Пътеката до тях е сравнително „дива“, минава се през гориста част и от дясната страна може да разгледате двуметровите пирамиди.
Заслон „Синята стрела“
Къде: Витоша, близо до х. Железница, 1580 м надморска височина.
Как: Автобус 69, 70 или 98 до спирка „Село Железница“, следвате пътеката за Черни връх през х. Физкултурник.
За тези от вас, които носят в себе си планинарския дух, заслон „Синята стрела“ е едно страхотно място за отдих. Построен в края на 70-те от бай Стоян – известен любител на планината и природата, това място винаги успява да събере добра компания.
Самият заслон се състои от 2 уютни постройки, с масички и пейки отпред. Във всяка от двете колиби може да откриете тетрадки-дневници с интересни истории.
Разходката до там ще ви прекара през полета и гори, заобиколени от ухаещи планински билки и диви цветя. Теренът не е труден, но има изкачвания, а ако отидете в правилния момент, може да имате късмета и да опитате от вкусните боровинки на Витоша.
Кремиковски манастир „Свети Георги Победоносец“
Къде: На 3 км от столичния квартал „Кремиковци“.
Как: С автомобил.
Не се подвеждайте по усещането, което се носи от името „Кремиковци“. Макар и не голям, дворът на манастира ще ви плени със зеленината и красотата, които струят от него. Местата за отдих са много, има магазинче не само за сувенири, но и за ръчно изработени неща от восък, домашни хранителни стоки и книги. Има две църкви, а храмът на голямата е внушителен и в него се съхранява евангелие, написано през 15 век по поръчка на софийски митрополит.
Манастирът е дом и на зайчета, фазани, пауни, които са любимата атракция на децата. От „Магерницата“ пък се разнася неустоимото ухание на домашни гозби. Това е едно райско кътче и не бива да го подминавате.
Екопътека „Пътека на здравето“, Банкя
Къде: Започва от Военната болница, гр. Банкя.
Как: С автомобил или автобус 47.
В гр. Банкя освен минерална вода, има и условия за екотуризъм. Пътеката започва след големия дървен портал до военната болница, продължава около 2 часа и е с дължина около 6-7 км. Връщането е по алтернативен маршрут до изходната точка и по този начин не минавате два пъти през едно и също място. Покрай пътеката ще видите много цветя и красива растителност, също на места има пейки и масички, където може да си починете. Пътеката стига до язовир Михайлово и неговия рибарник, където може да хапнете вкусна риба. Пътеката е много добре поддържана, с ясна маркировка и табели, които обозначават колко сте изминали и на каква надморска височина се намирате.
Крепостта Урвич
Къде: 20 км от София, близо до с. Кокаляне.
Как: Паркирайте до паметник Трудовака и след това хванете пътечката вляво от него.
Ако искате да съчетаете история с природа, тогава това е вашето място. Пътеката в началото е павирана, а след моста преминава в горска планинска пътечка. Там е изключително красиво и приятно за разхождане, сенчесто, край рекичка и затова е идеално място за бягство от градските летни горещини. По пътя можете да се отбиете и до Манастир Свети Николай Летни Мирликийски Чудотворец. Всъщност виждате не цяла крепост, а останките от нея и това, което се е запазило във времето – нищо не е реставрирано, но усещането е силно.
„Пътека на здравето“ от Кладница до х. Селимица
Къде: с. Кладница.
Как: С автомобил, паркира се в края на селото и се следват табелите.
Съберете много усмивки, положителни емоции, незабравими преживявания и разбира се, подсилете здравето по тази пътека. Тя е много добре поддържана, ще преминете по дървени мостчета и вековна букова гора, която ще ви скрие от жегата. Маршрутът е само около километър и половина и е подходящ за деца и възрастни. Има много места за пикник, където може да се насладите на шума от реката, докато децата тичат на воля.
Вазова екопътека
Къде: Искърско дефиле, вляво от с. Бов
Как: Влак до село Гара Бов или автомобил и пеша
Има различни места, откъдето може да тръгнете по пътеката. Единият начин е да започнете над самия водопад Скакля, където ще намерите беседки, разкриващи невероятни гледки към Искърското дефиле и Стара планина, които ще ви оставят без дъх. Независимо колко време решите да се разхождате, навсякъде може да откриете страхотни места за пикник и почивка. Ще ви пленят чистият въздух и безкрайната природна шир. Неслучайно Иван Вазов е минавал това трасе многократно, в търсене на вдъхновение за своите произведения.
Конна база „Плана планина“
Къде: Долината на река Планщица, на 150 м от станция ПланаСат, след Турмачката махала.
Как: С автомобил.
Ако страст са ви горите, полята и конете, тогава тази конна база е вашето място. Там няма да намерите лукс и промишленост, диво е, далеч от градската суета, но пък с малко късмет може да срещнете зайци, елени, лисици и ястреби. Езда, разходки, колела – красивият район предоставя много възможности за тези, които търсят близост до природата или са любители на екстремното.
За всяка от тези разходки слънцезащитата е от ключово значение. Ако веднъж поемете по Вазовата пътека, без да сте взели необходимите мерки, гарантираме от личен опит, че няма да повторите грешката.
За да не помрачите изживяването си, не пропускайте да предпазите кожата си. Препоръчваме сериятаSunissime на Lierac, която предлага всичко от слънцезащитно мляко и флуиди, през грижа за след слънце до капсули за здравословен тен.
Продуктите хидратират кожата и й придават здрав вид с енергизиращия си и противостареещ ефект. Те се предлагат с различен SPF в зависимост от типа кожа – от 15 до 50. Флуидите за лице добавят матиращо действие върху кожата и изглаждат несъвършенствата, а млякото за след слънце рехидратира кожата, за да й възвърне свежестта след дългата разходка.
Освен това не забравяйте да носите със себе си вода. Много вода!
Материалът е реализиран със съдействието на Lierac