Станимир Михов е лицензиран фитнес инструктор. Завършил е курсове по фитнес и фитнес-културизъм в НСА. Занимава се с фитнес от повече от 10 години. Изработва персонални тренировъчни програми и хранителни режими. Поддържа сайта stanimirmihov.com, в който публикува различни материали във връзка с фитнеса. Може да бъде намерен и в почти всяка една социална мрежа. Колегите ни от webcafe.bg работят със Станимир вече почти година и с удоволствие ще ви споделим някои от неговите материали.
Витамин Е е важен мастно разтворим витамин и антиоксидант, който помага за предпазването на клетъчните мембрани от увреждания, причинени от свободните радикали и предотвратява окисляването на лошия холестерол.
Той също така играе роля в производството на червени кръвни клетки и помага на тялото да използва пълноценно витамин К, последният от които е важен за здравето на сърцето. За какво се използва витамин Е?
Ето някои от многобройните му ползи за здравето.
Участва в метаболизма на нуклеиновите киселини, подобрява използването на белтъците и витамин А, нормализира показателите на кръвта и хормоналната система, предпазва черния дроб от некрози.
Особено важни причини за използването му като хранителна добавка при физически активни хора е благоприятното му влияние върху функциите на гладката и набраздената мускулатура.
Въздействието му се изразява в поддържане на високо енергийно ниво от една страна, а от друга действа каталитично на белтъчния синтез, като при по-големи дози има анаболен (изграждащ) ефект.
Витамин Е е необходим за структурна и функционална поддръжка на скелетната, сърдечната и гладката мускулатура. Той също така подпомага образуването на червени кръвни клетки и помага да се поддържат запасите от витамини А и К, желязо и селен.
Той може да има положителен ефект върху имунното здраве, да предпазва от оксидативно увреждане, което може да доведе до сърдечни заболявания, да има превантивен ефект срещу рака, да облекчи симптомите на болестта на Алцхаймер и може да помогне за предотвратяване на някои увреждания, свързани с диабета.
Проучванията показват, че витамин Е намалява възпалението както в тялото ни, така и върху кожата, като я поддържа млада и стегната. Тези антиоксидантни свойства са особено полезни, когато сте изложени на цигарен дим или ултравиолетови лъчи, предпазвайки от рак на кожата.
Витаминът поправя щетите, причинявани от вредното слънчево лъчение и свободните радикали в околната среда. Стимулира производството на колаген, който прави кожата еластична.
Витамин Е за здрава кожа
Друга полза на витамина е, че той може да помогне да се заличат белезите. Като антиоксидант, ускорява заздравяването на увредената кожа и предотвратява задържането на белезите за по-дълго време. В допълнение, поддържа кожата хидратирана и помага да се възстановяват увредените области.
Витамин Е за здрава коса
Предпазва косъма от изсушаване и съхранява лъскавината и еластичността му. Подобрява кръвообращението на скалпа, с което съдейства за нормален растеж на косата.
Предпазва корените на косата от действието на свободните радикали – антиоксидантна защита, с която ограничава косопада.
При проблеми с косата е добре да се правят маски с витамин Е и да се наблегне на храни, които го съдържат в достатъчно количество (споменати в статията).
Признаци за липса на Витамин Е
Ниските нива най-често са свързани с проблеми на храносмилателната система, когато хранителните вещества се абсорбират слабо от храносмилателния тракт. Тези проблеми включват заболявания на панкреаса, жлъчката, чернодробни заболявания и др.
Един от най-честите признаци на недостиг на витамин Е е миопатия или мускулните болки. Специалисти смятат, че състоянието е резултат от отслабването на мускулните влакна, което се случва с течение на времето, особено когато липсва редовна физическа активност.
Друг симптом, подсказващ, че може би се нуждаете от повече витамин Е е смущение в зрението. Липсата може да доведе до увреждане на вътрешната част на окото, където тя става по-тънка. При дефицит на важния витамин, е възможно да се появи замъглено виждане, трудно фокусиране и др.
Недостиг на витамин Е пречи на безпроблемното функциониране на централната нервна система. Ето защо, ако забелeжите нерaзположения, като загуба на баланс, забавени рефлекси, трудност при движението на крайниците, добре е да се консултирате със специалист.
Този витамин има и антиоксидантни свойства, а когато не получавате достатъчно от него, оксидативният стрес може да влоши общото ви здравословно състояние.
Противопоказания при прием
Витамин Е е противопоказен при налична история с алергични реакции, както и при подрастващи без лекарска препоръка. Не е препоръчително да се приема от хора с хипертиреоза, захарен диабет, холецистит, хемофилия, чернодробна цироза, бъбречна недостатъчност.
Макар да се използва в някои случаи при бременност, не е добре да се взима самодейно във високи дози – това може да причини отклонения в развитието на плода.
Страничните ефекти от приема на витамин Е обикновено се проявяват при по-продължителен прием и в големи несъобразени дози. Най-сериозно може да се изразят те в кървене от лигавиците – носа, очите и половите органи.
Основната причина за това е, че витамин Е във високи дози блокира действието на витамин К, който е отговорен за способността на кръвта да се съсирва.
Какви количества витамин Е са необходими?
Препоръчителна дозировка
Според Националния Здравен Институт , препоръчителната дневна доза за възрастни над 14-годишна възраст е 15 mg (или 22,4 IU), бременни жени на всяка възраст може да получат 15 mg (или 22,4 IU) и кърмещите жени на всяка възраст е препоръчително да приемат 19 mg (или 28,4 IU).
От колко витамин Е имат нужда децата?
Деца 0-6 месеца, 4 mg / ден (6 IU / ден)
Деца 7-12 месеца 5 mg / ден (7,5 IU / ден)
деца 1-3 години, 6 mg / ден (9 IU / ден)
деца 4-8 години, 7 mg / ден (10,4 IU / ден)
деца 9-13 години, 11 mg / ден (16,4 IU / ден)
Храни, богати на Витамин Е
Трите основни категории храни, които съдържат по-големи количества витамин Е, са:
зеленолистни зеленчуци (броколи, спанак и др.);
храни с високо съдържание на полезни мазнини, като сурови ядки (бадеми, лешници), семена и мазни риби / морски дарове, включително скариди и сардини;
богати на масла и мазнини растения, като маслини и авокадо;
Също така можете да си набавите Витамин Е и от киви, тиква, сушени кайсии
Лесна и бърза рецепта за хидратация на кожата
Необходими съставки :
2 капсули витамин Е
1 чаена лъжичка гел от алое вера
Алое вера е един от най-добрите натурални продукти за кожата. Спомага за нейната дълбока хидратация, както и за по-бързото й възстановяване след изгаряния и наранявания.
Двете съставки се смесват, след което се прилагат с лек масаж върху предварително почистена кожа.
При по-упорити бръчки масажирайте около 2-3 минути. Оставете маската да подейства в рамките на 20 минути, след което изплакнете с хладка вода.
Допълнителна важна информация
Необходимо е да се знае, че в броя на съединенията на витамин Е влизат и такива като алфа-, бета-, делта- и гама- токофероли, а също и алфа-, бета-, делта- и гама- токотриеноли. Те могат да бъдат получени, както по естествен път, така и по синтетичен път в лабораторни условия.
За да узнаем точния произход на витамина е необходимо да се прочете етикета. Ако пред названието стои буквата D-алфа-токоферол, това означава, че е с природен произход. Представката DL означава синтетично производство.
Двата вида съединения „работят“ успешно с организма, но чрез многобройни проучвания е доказано, че вариантът получен от природен произход действа по-ефективно.
Заключение
Оказва се, че Витамин Е има многобройни ползи за здравето и красотата ни.
Витаминът е един от най-важните за женския организъм, тъй като способства за увеличаване на вероятността за зачеване (стимулирайки синтеза на женските полови клетки) и за доброто развитие и благополучното раждане на плода.
Всеки опит да се изброят функциите на витамин Е в човешкия организъм крие риск да се пропусне някоя от тях, тъй като броят им е наистина огромен.