Как да съсипем млада майка в три лесни стъпки

| от Цветелина Вътева |


Нека да се уточни: младата майка не е задължително на 20 години. Тя може да е и на преклонните 30, и на скандалните 40. Млада е, защото е майка отскоро. Ще я познаете по смотаната коса, петната от повръщано и отнесено-любовно-тревожния поглед.

Ако искате да сразите младата майка, трябва да знаете, че тя е слаб противник. Първо, хормоните й все още се блъскат в пого, на което би завидял всеки вокал на хардкор банда. Второ, тя се опитва да запази равновесие върху току що стоварената й едва посилна обич, съвсем прясната и невиждана досега отговорност, и новите бесни тревожности, които се люлеят от „Защо памперсът не е достатъчно тежък?“ до „Защо, по дяволите, памперсът е толкова тежък?“ и още стотина подобни въпроси.

Ако все пак сте решили да разгромите тази жена, ето няколко идеи как да го направите:

Насаждайте страхове

Мозъкът на наскоро родилата жена е благодатна почва за посяване на всякакви страхове. Независимо дали ще подхвърлите небрежно „Сигурна ли си, че му е добре САМО с боди, камизолка, вълнен елек и космонавт? На една позната бебето настина и лежаха в болница един месец“ или ще повтаряте многократно и напоително „Опасно е котката да влиза при бебето“, важното е да създавате у младата майка устойчиви нови страхове. Разбира се, може и да затвърждавате традиционните, които тя вече има. Такива от претопляне или измръзване на бебето, от болести, от задавяне, задушаване др.

Поддържайте пламъка на старите, но посаждайте и нови. Например, ако видите в дома й живи цветя, подхвърлете небрежно „Страхуваш ли се да не би да развие алергия към цветя?“. Ако присъствате на преобуване на бебето, възкликнете с паника в гласа „Леле, ужасно му е червена пишката, нормално ли е така?“. Разкажете някоя любопитна история за бебе с пукнат череп, изпуснато докато майката се е унесла в сън по време на кърмене. Или й подарете няколко списания на майчинска тематика. В тях тя, освен че ще види трийсетина реклами на различни, но еднакво безполезни лекарства срещу колики, ще прочете няколко статии със съвети от специалисти, които се обединяват около становището, че 90% от действията на майката могат да доведат до синдрома на внезапна детска смърт.

Вменявайте вина и отговорност

Когато младата майка ви споделя за трудностите си, не оставяйте нищо на случайността. Парирайте всяко нейно мрънкане с предположение, че ТЯ нещо не е свършила като хората. Детето се е подсекло? Посочете й, че вероятно не му сменя пелените достатъчно често. Има колики? Питайте я с укор в гласа дали е яла нещо люто. Бебето се е изпъпчило? Вероятно ТЯ е сложила омекотител в пералнята, не му е изгладила дрехите или му е предала мистериозна кожна болест задето си е позволила да отиде до магазина. Импровизирайте смело в предположенията си. Важното е вината да се начуква упорито, редовно и безмилостно.

Освен това, храбро сейте съмнения по отношение на правотата на младата майка. Ако реши, че прави нещо както трябва, може да добие самочувствие, а всички знаем, че здравото самочувствие е враг на разклатеното психично здраве.

Пускайте по някоя и друга заплаха

През заплахите може да манипулирате младата майка и деликатно да я вкарате в следродилна депресия, в случай че тя няма такава. Ако жертвата кърми, може да я удряте през „Ще ти спре кърмата“. „Ако не ядеш овес, ще ти спре кърмата“. „Ако не ми подадеш бирата, ще ти спре кърмата“. Сещате се. Най-якото е че ако я засипвате с тези заплахи редовно, наистина ще й спре кърмата и тя ще вярва, че е защото не е яла овес.

Ето и идеи за няколко други заплахи, с които може да натиквате младата майка в нейната депресивна черупка:

„Ако не си носиш колана за стягане на корема…мъжът ти ще си хване някоя мацка със стегнат корем. В тоя период, когато раждалата жена е грозна, мъжете си се заглеждат, човещинка е“

„Ако го кърмиш прекалено малко…знаеш…ХРАС…синдрома на внезапна детска смърт“

„Ако го кърмиш прекалено дълго… ще иска да прави секс с тебе като порасне“

„Ако го захраниш твърде рано, ще се откаже от кърмата, ще спреш да го кърмиш твърде рано и ХРАС…синдрома на внезапна детска смърт“

„Ако го захраниш твърде късно, няма да се снабдява с достатъчно хранителни вещества и в десети клас ще остане на поправка по математика. То и без това и сега не се знае дали кърмата ти е хранителна“

„Ако не му даваш вода, ще му гъбяса устата“

„Ако му даваш вода, ще вземе да се откаже от кърмата, ще спреш да го кърмиш твърде рано и ХРАС…синдрома на внезапна детска смърт“

„Ако го гушкаш прекалено много, ще свикне да го гушкаш прекалено много, няма да можеш да го оставиш в леглото и ще си причиниш стрес и преумора, а знаеш стресът как се отразява на кърмата…ще вземе да ти спре и…“

И още, и още…


Повече информация Виж всички